Interna B „po raz drugi” do remontu. Będzie też nowa karetka

2
W poniedziałek podpisano po raz drugi umowę na rządowe dofinansowanie z rezerwy budżetowej na modernizację oddziału. Mowa o internistycznego B. Poprzednia umowa wygasła przez pandemię koronawirusa, a oddział nadal jest - jak mówi personel - "w ruinie". Tym razem remont ma się zakończyć sukcesem. Ostrowski szpital doczeka się także nowej karetki. Zarząd otrzymał w poniedziałek od przedstawicieli PiS-u zapewnienie o przyznaniu na jej kupno niemal 600 tys. zł.

Niewykluczone, że gdyby nie pandemia koronawirusa, oddział internistyczny B ostrowskiego szpitala byłby już po remoncie. Sytuacja wygląda jednak inaczej. Przez pandemię wygasła umowa na wykorzystanie pieniędzy z rządowej rezerwy. Należało zatem podpisać kolejną. Dokonano tego w poniedziałek. Pozwoli to na pokrycie części kosztów remontu oddziału, który wymaga tego od lat.

Dotacja opiewa na 2 mln zł. Całkowite koszty remontu mają sięgnąć ponad 3 mln. Różnicę pokryją pieniądze z budżetów powiatu ostrowskiego i szpitala.

Interna B to ważny oddział, który w ostatnich miesiącach pełnił niezwykle istotną rolę – w całości został przekształcony na tzw. oddział covidowy. Do dziś wyodrębnione są tam łóżka dla zakażonych pacjentów, a wstęp osób trzecich jest wzbroniony.

Władze szpitala przekonują, że po modernizacji będzie równie nowoczesny jak pozostałe 13 wyremontowanych oddziałów z 16, którymi dysponuje ostrowska lecznica. To istotne chociażby z tego względu, że rocznie przez internę B przewijają się tysiące pacjentów.

Remont interny B ma się rozpocząć za kilka tygodni. Po nim do zmodernizowania zostaną już tylko stary oddział neurologiczny oraz laryngologiczny, co ma mieć miejsce jeszcze w bieżącej kadencji powiatu.

To jednak nie koniec dobrych wieści dla ostrowskiego szpitala. Przy okazji wizyty wojewody wielkopolskiego i części parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, przekazano na ręce dyrektora szpitala Dariusza Bierły symboliczny czek, który ma być zapowiedzią przelania na szpitalne konto 580 tys. zł na kupno karetki pogotowia wraz z wyposażeniem. Jej zakup ma sfinalizować zarząd ostrowskiego szpitala.

Jak zapowiadają ratownicy medyczni nie tylko z Ostrowa Wielkopolskiego, ale z całego kraju, kolejne konferencje prasowe z udziałem rządzących, którzy przekazują dotacje zmyślą o kupnie ambulansów, nie zamydlą im oczu. Same karetki nie uratują ludzie, a sytuacja ratowników – jak regularnie podkreślają – jest coraz gorsza. Rząd tymczasem – ich zdaniem – niewiele z tym robi, aby można było mówić o zmianach na lepsze. Dlatego na wrzesień zapowiedziano duże strajki.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. zacznijcie od zmiany nastawienia personelu, be remont remontem ale czuc na kilometr niezadowolenie pracowników sluzby zdrowia co przekłada sie na zdrowie pacjentów.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick