Ile płacimy za OC? [artykuł sponsorowany]

0
W latach 2015-2017 ceny OC wzrosły bardzo wyraźnie, dla wielu kierowców nawet o 100%. Tylko w ten sposób cała branża mogła przetrwać i uratować się przed krachem finansowym. Obecnie na szczęście podwyżki wyhamowały i ustabilizowały się na jednym poziomie. Ile w takim razie płacimy średnio za OC?

Średnie ceny OC w Polsce

Wojna cenowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, które w pogoni za klientem oferowały coraz niższe ceny OC, sprawiła, że fundamenty finansowe całej branży zaczęły się poważnie chwiać. Aby nie doprowadzić do ich całkowitego zawalenia, firmy ubezpieczeniowe nie miały wyjścia i musiały podnieść stawki. W efekcie w latach 2015-2017 obserwowaliśmy gwałtowny wzrost cen, który w mniejszym lub większym stopniu objął wszystkich kierowców.

Na szczęście era podwyżek się skończyła, a ceny OC się ustabilizowały. Od początku 2018 r. wzrosty są generalnie nieobserwowane, a jeśli już się pojawiają, to ich zakres jest kosmetyczny, np. 2% w górę lub w dół. Jeżeli chodzi o liczby bezwzględne, statystyki zgromadzone przez porównywarki ubezpieczeniowe pokazują, że przeciętna cena OC dla polskiego kierowcy w połowie 2018 r. wynosiła mniej więcej 1000 zł. Aby więcej się dowiedzieć na ten temat, sprawdź też nasz artykuł „Nowe ceny OC” (https://ubezpieczamy-auto.pl/nowe-ceny-oc/).

1000 zł to oczywiście kwota uśredniona, a to, ile dany kierowca zapłaci za OC, zależy od wielu czynników. Przykładowo, duży wpływ na cenę obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ma miejsce zamieszkania – najmniej płacą kierowcy z Opola (średnio poniżej 800 zł), a najwięcej z Wrocławia (ponad 1200 zł). Najtańsze OC (300 zł-400 zł) czeka natomiast na kierowców z dużym doświadczeniem, którzy od lat wykupują polisę i nie mają szkód na koncie. Z kolei najdroższe ubezpieczenie (nawet 34 tys. zł) dotyczy młodych kierowców bez historii ubezpieczeniowej.

Porównuj i nie przepłacaj

Ceny OC różnią się nie tylko w zależności od kierowcy, ponieważ również dla tej osoby oferty mogą się różnić nawet kilkukrotnie. Każde towarzystwo stosuje bowiem własne reguły kalkulacji składki, dlatego w jednej firmie możesz kupić ubezpieczenie 3-4 razy taniej niż w innej. Poszukując oferty, skup się więc na cenie, która powinna być jak najniższa. Pytanie tylko, jak znaleźć najtańsze OC? Odpowiedź brzmi: porównać wysokość składki w różnych towarzystwach.

Żeby skalkulować cenę OC w różnych towarzystwach, można skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej online lub udać się po pomoc do agenta ubezpieczeniowego, który wyliczy składkę za Ciebie. To naprawdę łatwe i nie wymaga zaawansowanej znajomości obsługi komputera. Przekonaj się o tym sam – obniż cenę swojego OC i porównaj oferty w kalkulatorze! W znalezieniu najtańszej polisy pomoże Ci także agent ubezpieczeniowy, który dysponuje podobną porównywarką i użyje jej za Ciebie, proponując najlepsze oferty.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick