II Międzynarodowy Festiwal „Jesień Organowa – Chełmce 2017”

0
Rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal "Jesień Organowa - Chełmce 2017". Festiwalowe wydarzenia, których organizatorami są Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" oraz Parafią pw. Narodzenia NMP w Chełmcach, zostały zaplanowane na cały październik.

W trakcie koncertu inauguracyjnego wystąpili: Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu na czele z dyrygentem Beatą Szymańską oraz organista Adam Kowalski, na co dzień grający w Sanktuarium w Świętej Lipce, słynące z organów z ruchomymi figurkami. W repertuarze znalazły się różnorodne utwory, od barokowych dzieł mistrza J. S. Bacha, skończywszy na współczesnych pieśniach chóralnych. Szczególnym uznaniem publiczności cieszyły się improwizacje organowe Adama Kowalskiego na tematy znanych pieśni. Koncert poprowadziła Natalia Karolak. Festiwal otworzyli: w imieniu dyrektora artystycznego Łukasza Mosura oraz Fundacji – jej prezes Mateusz Walczak, a w imieniu parafii i księdza proboszcza Jerzego Salamona – ks. Zbigniew Kołodziejczyk, wikariusz.

Kolejne koncerty organowe już niebawem. Najbliższy odbędzie się 22 października o godz. 17:30, a wystąpią skrzypaczka Anna Maria Stankiewicz oraz organista Daniel Nowak. Tydzień później o tej samej porze, w międzynarodowej obsadzie, finał „Jesieni Organowej”. Wykonawcami będą Irina Bogdanowa – sopran (Rosja) oraz Antonio di Dedda – organy (Włochy).

Warto dodać, że 23 października (poniedziałek) w godz. 9:00, 10:30, 12:00, 13:30 odbędą się koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w czasie których uczniowie poznają budowę i funkcjonowanie organów piszczałkowych. Dzięki grającemu modelowi organów mogą także sami spróbować gry na tym instrumencie. Zajęcia prowadzą organista Łukasz Mosur oraz organmistrz Andrzej Sutowicz. Zapraszamy szkoły do zgłaszania się na te koncerty – udział w nich jest bezpłatny. Kontakt mailowo: fundacja@inicjatywa.opatowek.pl lub telefonicznie: 691117543.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe – wstęp wolny.

Festiwal został dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a główny partnerem jest Fundacja PZU.Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Biskup Kaliski Edward Janiak oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick