I LO w Ostrzeszowie z Izbą Pamięci. To tu więziono św. Maksymiliana Marię Kolbego

2
100-lecie istnienia świętowane przez I Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie było dobrym momentem, by utworzyć w murach szkoły Izbę Pamięci. Tym bardziej, że mury placówki były świadkiem więzienia św. Maksymiliana Marii Kolbego. W ostrzeszowskiej celi przebywał przez miesiąc razem ze swoimi braćmi z zakonu Franciszkanów.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe był więziony w Ostrzeszowie od 9 listopada do 8 grudnia 1939 roku. Uwolniony ze swoimi braćmi zakonnikami w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wrócili do Niepokalanowa. Kolbe został powtórnie aresztowany 17 lutego 1941 roku, był więziony oraz przesłuchiwany w Pawiaku. 28 maja tego samego roku trafił do Auschwitz. Tam oddał życie za jednego z więźniów – Franciszka Gajowniczka, sierżanta Wojska Polskiego, który był mężem oraz ojcem.

Św. Maksymilian Maria Kolbe jest drugim patronem I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie. Z okazji 100-lecia szkoły, stworzono w jej murach Izbę Pamięci. Odwzorowano celę, w której przebywał św. Maksymilian Maria Kolbe wraz ze innymi zakonnikami. Miejsce pamięci o świętym zostało poświęcone przez bp. Damiana Bryla, ordynariusza Diecezji Kaliskiej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick