Hejnał Kalisza zabrzmi w Lublinie

0
Kaliski trębacz, Marcin Wieczorek, zagra hejnał najstarszego polskiego miasta z balkonu Trybunału Koronnego na lubelskim Rynku. W tym roku Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich odbędzie się po raz 24.

15 sierpnia na lubelskim Rynku pojawi się blisko 40 trębaczy, którzy odegrają hejnały swoich miast. Kalisz będzie reprezentował Marcin Wieczorek. – Moja przygoda z przeglądem rozpoczęła się ponad dwadzieścia lat temu – mówi trębacz. – Te coroczne wizyty w Lublinie stały się dla nas tradycją. Klimat miasta i gościnność gospodarzy powodują, że trębacze z przyjemnością tu wracają.   

W tym roku odbędzie się 24. edycja imprezy. – Celem Przeglądu jest popularyzacja hejnałów miejskich, tak istotnych dla tożsamości i kolorytu danej miejscowości. – Można przeczytać na stronie lublin.eu. – Dla Lublina stanowi on utrwalenie tradycji hejnałowej sięgającej XVI w., kiedy to rozpoczęto odgrywanie hejnału miejskiego (pierwszy raz 7 maja 1575 r.). Obecnie hejnał grany jest codziennie o godz. 12.00 z balkonu lubelskiego Ratusza.

źródło: kalisz.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick