Harcerstwo wczoraj i dziś. Komisja historyczna z jubileuszem

0
Historia, kondycja i przyszłość harcerstwa były tematami obecnymi podczas 60-lecia Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP celebrowanego w Ostrowie Wielkopolskim. Oczywiście - jak na komisje historyczne przystało - to rzeczywiście o historii mówiono najwięcej. Wspomniano postać Siwego Sokoła, ponad stuletnią genealogię krzyży harcerskich czy dawne struktury polskiego skautingu.

Członkowie Komisji Historycznych z terenu całej Wielkopolski gościli w Ostrowie Wielkopolskim. Wybór tego miasta na gospodarza spotkania to – jak wielokrotnie podkreślano – spore wyróżnienie. Ale ostrowski hufiec ZHP nie ma się czego wstydzić, bo jest jednym z prężniej działających na terenie województwa. Na spotkanie przyjechali przedstawiciele kilku hufców z dzielnic Poznania, z Kalisza, Ostrzeszowa, Kępna, Słupska czy Wągrowca.

Spotkanie harcerzy rozpoczęło się w Forum Synagoga cyklem wykładów. Tomasz Ławniczak – poseł na Sejm RP i historyk mówił o początkach polskiego skautingu i rodzeniu się struktur harcerstwa w całej Polsce, z kolei Krzysztof Maciejewski, były komendant hufca w Ostrowie Wlkp. w dużym skrócie przybliżył historię tworzenia się i później zmieniania wizerunku krzyża harcerskiego.

Po zakończeniu konferencji uczestnicy zjazdu przy pomniku 100-lecia ostrowskiego harcerstwa w Parku 3-go Maja odprawili apel. Przy tej okazji na stopień przewodnika awansował Damian Tomczyk z ostrowskich struktur ZHP. Po częściach oficjalnych, zjazd przeniósł się na teren Stanicy Harcerskiej.

Krótka relacja z wydarzenia w serwisie informacyjnym telewizji Proart w poniedziałek 19 czerwca o 17:20, 20:00 i 22:30.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick