Grypa znów atakuje?

0
Skoki temperatur, a często ich dodatni wskaźnik sprzyjają rozwojowi wirusów. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowie informuje, że w samym styczniu, na grypę zachorowało 12 290 osób. W ostatnim tygodniu chorych znacznie przybyło.

Choć o epidemii na razie nie można mówić to sytuacja ma charakter dynamiczny – Możemy podejrzewać, że największa liczba zachorowań w powiecie nastąpi w miesiącu lutym – powiedział Tadeusz Andrzej Biliński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowie Wlkp.

Sytuacja w ostrowskim szpitalu przedstawia się na razie spokojnie. Ordynatorzy wszystkich oddziałów nie zgłosili na razie konieczności ograniczenia wizyt na oddziałach lub też całkowitego ich zamknięcia dla odwiedzających.

Inna sytuacja przedstawia się w Krotoszynie i Jarocinie. W krotoszyńskiej placówce wprowadzono ograniczenie wizyt na oddziale Internistycznych oraz Kardiologicznym. Całkowity zakaz odwiedzin obowiązuje na Oddziale Pediatrycznym. Szpital w Jarocinie zadecydował o wprowadzeniu całkowitego zakazu na terenie całej placówki – Ze względu na zwiększoną zachorowalność na infekcje górnych dróg oddechowych wprowadzono bezwzględny zakaz odwiedzin. W wyjątkowych przypadkach, odwiedziny mogą się odbywać za zgodą kierownika oddziału lub lekarza dyżurnego. Zakaz obowiązuje do odwołania – informuje Urszula Kubiak, specjalista do spraw epidemiologii w Szpitalu w Jarocinie.

Sytuacja jednak w całej Polsce wygląda dosyć poważnie. Rzecznik Praw Pacjenta wystosował pismo do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie działań w kierunku zamknięcia oddziałów – głównie dziecięcych we wszystkich placówkach w Polsce. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zwróciło się z prośbą do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wzmożone kontrole pod kątem epidemiologicznym, szczególnie na oddziałach pediatrycznych.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick