Grabów: Bez konsekwencji ws. niepodjęcia uchwały odnośnie przekształceń szkół

0
Prawnicy wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna nie dopatrzyli się uchybień w niepodjęciu przez grabowską radę uchwał w sprawie przekształcenia szkół z sześcioklasowych w ośmioklasowe. Jak powiedział nam rzecznik wojewody Tomasz Stube rajcy Gminy Grabów nad Prosną mogą spać spokojnie, bo była to jedynie uchwała deklaratywna. Spór na linii burmistrz Zenon Cegła - grupka radnych rozgorzał po tym, jak włodarz gminy nie podjął od 2015 roku żadnych działań w sprawie przekształcenia szkół w gminie. Do tej pory radni nie uzyskali też informacji od władz ile samorząd będzie musiał przeznaczyć na edukację.

28 listopada 2017 roku na sesji rady Miasta i Gminy Grabów nad Prosną nie podjęto uchwały ws. przekształceń szkół podstawowych z sześcioklasowych w ośmioklasowe jednostki. Burmistrz Zenon Cegła mówił o tym, że to zachowanie grupki radnych będzie miało swoje reperkusje. Pisaliśmy o tym w artykule z 10 grudnia.

https://wlkp24.info/grabowscy-radni-jako-jedyni-kraju-wdrozyli-reformy-edukacji/

Okazuje się, że rada może spać spokojnie.

– W tej sprawie ustawa nie daje żadnych sankcji. Jest to uchwała deklaratywna, a więc jej niepodjęcie przez radę nie rodzi żadnych poważniejszych skutków prawnych z punktu widzenia nadzoru przynajmniej wojewody – informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

8 radnych (większość) było przeciwnych uchwaleniu przekształceń twierdząc, że burmistrz przygotowywał wszystko na ostatnią chwilę. Zenon Cegła tłumaczył, że wszystko zostało przygotowane jak należy i to po stronie radnych była ostateczna decyzja.

– Wszystko w sprawach edukacji przygotowywane jest na ostatnią chwilę. Nie chcemy być tylko maszynką do głosowania – mówi nam jeden z radnych.

Wydaje się, że cała sprawa to narastający od dwóch lat konflikt burmistrza z częścią rady. Konflikt, który powstał po tym jak gmina zapowiedziała likwidację szkół w Bukownicy i Marszałkach oraz po tym jak rada poprosiła Zenona Cegłę o podjęcie działań zmierzających ku wyprostowaniu całej sytuacji. Od tego czasu – zdaniem niektórych radnych – burmistrz w tej kwestii nie zrobił nic.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick