GOK, szkoła, sala. Miliony dla gminy na duże zmiany

0
Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach ma już okrągłe 20 lat, z kolei budynek Zespołu Szkół w Chynowej zaledwie o rok więcej. Obiekty nie dość, że były już nieatrakcyjne wizualnie, to im dany budynek starszy, tym trudniej go utrzymać. Samorząd dojrzał w końcu do decyzji o kompleksowej termomodernizacji kilku obiektów, a z pomocą przyszło dofinansowanie zwracające nawet 85% kosztów wszystkich prac.

Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach oddano do użytku dokładnie 21 listopad 1997 roku, sam budynek budowano równe 15 lat. Powoli zaczynało brakować miejsca na działalność kulturalną i sportową, ale plany rozbudowy to już dalszy etap. Najpierw termomodernizacja. Co to w praktyce znaczy? Nie tylko nowa elewacja i ocieplenie budynku, ale wymiana okien i drzwi, ogrzewania, montaż paneli fotowoltaicznych, a wszystko równa się nawet o połowę mniejsze koszty opłat za energię i utrzymanie budynku. Wizualizacja prezentuje się tak:

Kolejnym budynkiem, który przechodzi dokładnie taką samą modernizację jest Zespół Szkół w Chynowej i sąsiadujące z nim przedszkole.

Innym obiektem, w który zostaną zainwestowane środki będzie sala wiejska w Dębnicy podzielona między działalność KGW a przychodnię lekarską.

– Projekt jest dofinansowany Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, jego wartość to łącznie około 7 milionów, z czego 5 milionów zostanie zwrócone w ramach dofinansowania – mówi Piotr Kryszczak z Urzędu Gminy w Przygodzicach.

Po budowie hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Przygodzicach, która była oddana do użytku pod koniec 2016 roku, projekt termomodernizacji jest jednym z największych programów inwestycyjnych w ostatnich latach realizowanych przez samorząd.

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick