Głosowanie zakończone. Wyniki exit poll wskazują na zwycięstwo PiS-u [AKTUALIZACJE]

18
Zakończyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze sondażowe wyniki wskazują, że zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość (42,4 proc.) przed Koalicją Europejską (39,1 proc.). Trzecią jest Wiosna Roberta Biedronia (6,6 proc.). Czekamy na oficjalne wyniki.

AKTUALIZACJA – 21.47

Z danych sondażowych opublikowanych przez IPSOS tuż po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy w historii wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego. Z oficjalnych informacji Państwowej Komisji Wyborczej wynika natomiast, że były to najpopularniejsze wybory spośród wszystkich czterech, w których Polacy wzięli udział, wybierając swoich reprezentantów w Europarlamencie. Frekwencja na godz. 17.00 wyniosła w Wielkopolsce 31,36 procent. Sondaż IPSOS wskazuje, że frekwencja na 21.00 wynosiła w naszym województwie 44,7 proc. Do tej pory najwyższa frekwencja w naszym kraju w unijnych wyborach wynosiła 24,53 proc (2009 rok).

Według wstępnych danych sondażowych wynika, że mandat na pewno uzyskali: Ewa Kopacz, Leszek Miller (Koalicja Obywatelska), Zdzisław Krasnodębski (Prawo i Sprawiedliwość). Sondaże nie są jednoznaczne co do mandatu m.in. dla Andżeliki Możdżanowskiej (PiS) i Sylwii Spurek (Wiosna).

Wszystko zweryfikują oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej.

AKTUALIZACJA – 22.03

Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Jej przedstawiciele podsumują przebieg głosowania.

AKTUALIZACJA – 22.20

„Frekwencja na pewno przekroczyła 40 proc., ale czekamy jeszcze na oficjalne wyniki z obwodowych komisji wyborczych” – powiedzieli na ostatniej zaplanowanej na dzisiaj konferencji prasowej przedstawiciele PKW.

AKTUALIZACJA – 23.33

Oficjalna frekwencja na godz. 17.00 wg powiatów (dane PKW):

 • ostrowski – 30,41%
 • ostrzeszowski – 29,41%
 • jarociński – 28,18%
 • kaliski – 27,27%
 • Kalisz – 33,96%
 • kępiński – 30,92%
 • krotoszyński – 28,17%
 • pleszewski – 28,85%
 • Wielkopolska – 31,36%
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

18 KOMENTARZE

 1. Wielki sukces poznańskich pyr. Wprowadzili do europarlamentu Kopacz vel koordynator i towarzysza Millera Leszka. Piłsudski miał rację, że chciał wielkopolskę zostawić po odzyskaniu niepodległości Niemcom. Nazwa regionu małą literą celowa.

 2. Mam nadzieję, że w Ostrowie partia Biedronia dostała więcej głosów niż 6,6%. Przecież Beata Klimek, która go promowała i przyjmowała choćby na Majostaszkach sama w wyborach samorządowych dostała przecież 67%.

 3. Tak go Pani Beata promowala w ostrowie i pewnie bedzie promowac a ostrowianie wyzywaja w komentarzach powyborczych i jak Pan Robert bywal w naszym wyrozumialym miescie od pe….w, przykre to jest ale tez pokazuje elektorat naszej rodzimej wladzy z ostrowa

 4. Po zburzeniu muru berlińskiego w NRD, Erich Honecker ze swoimi komunistycznymi partyjnymi towarzyszami został wydalony z kraju. W Polsce po 1989 roku Jaruzelski został prezydentem Polski, a w dniu wczorajszym jego partyjni towarzysze tacy jak Miller, Cimoszewicz, Belka głosami POstkomunistów dostali intratne dobrze płatne posady w parlamencie europejskim. I jak tu się dziwić, że Polska przez wieki była pod zaborami?

  • Poprawka Mariolko – Pispolski, nie Polski. Czyli kraju kolesiów, kombinatorów (15 ha od skarbu państwa, za pośrednictwem biskupa za pół darmo), zapominalskich (14 oświadczeń z ukrytym majątkiem), pedofilów w sukienkach i zamiast demokracji, kraju teokracji.

 5. Powiedzcie mi czym ameby umysłowe kierują się że głosują na koalicje europejska , co oni dobrego zrobili! ? Chcecie żyć jak w Szwecji czy Francji i robić na uchodźców , dla tych zdrajców niebieska szmata jest ważniejsza niż nasz biało czerwona ( żeby nie było , nie glowowlem na PiS tylko na konfederacje bo PiS stracił mój głos przez klękanie przed żydami

  • Anonimie zastanawiałeś się kiedyś kto zapłaci za to rozdawnictwo? Sam kościół pomimo tego, że jest najbogatszą instytucją na świeci, skarbiec Watykanu jest wręcz niepoliczalny otrzymał największe w historii pieniądze od rządu? Skąd to???? Z własnej kieszeni? Nie ma dla niepełnosprawnych, dla pielęgniarek ale dla Rydzyka miliony płyną. Błędy rządu wyjdą za kilka lat, kiedy będzie już za późno. Rządy obejmą inne ugrupowania, które nawet jak się do Rydzyka pomodlą to nie wyczarują pieniędzy na dziurę budżetową. Oczywiści wtedy PIS powie, za naszych czasów było wszystko….. właśnie….. ale kiedyś się skończy i jak ludzie się obudza będzie za późno. Najsmutniejsze, jest to że ludziom wydaje się jak wspomagając „katolicki PIS” to zbawienie kupią. Przestali wierzyć Boga, wierzą w Rydzyka i jego sektę

  • do „Ja” – zgodzę się z toba że za duzo jest rozdawane ale powiedz mi gdzie są pieniądze których inny nie rozdali , z tego co kojarze to zadnych nadwyżek budżetowych nie było , nikt wczesniej nie oszcządzał na „kiedyś” tylko wszystko było na bierząco konsumowane

 6. WSTYDZ SIĘ WIELKOPOLSKO !!! za głosowanie na Ewę Kopacz i Leszka Milera! – poprzednio za głosowanie na prezydenta Poznania – Juskowiaka, także. Przypomnę – za „przekopanie do jednego metra ziemi w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu w 2010 roku” i ” zgodę na przyjęcie przez Polskę kilku tysięcy 'byczków’ islamskich! Z A P O M N I A N O ?

 7. Cała ta Zachodnia Polska to idioci , jak można głosować na PO i ich zdradziecka koalicje , nie czaje , ciemny lud , nic dobrego nie zrobili dla kraju poza tym że sprzedali wszytko co mogli i jeszcze najdroższy gaz w Europie nam załatwili gdzie nawet unia dziwiła się i ostrzegala że to przegięcie , ale Tusk i Pawlak swojej wzięli , już nie wspomnę jak świętej pamięci Lepper na mównicy wszystko dokładnie co do daty i kwoty jaką przyjmowali ujawniał i zapłacił za to najwyższa cenę , za PO na nic pieniędzy nie było i ciągle deficyt , praca do śmierci , teraz nagle są na 500 + i inne i jest nadwyżka

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick