„Geografia wyborcza” od nowa

2
27 radnych powiatowych, a nie 29 jak do tej pory - to jedna ze zmian, jakie czekają wyborców już 21 października. Zmianie uległy także granice okręgów wyborczych - teraz Gmina Nowe Skalmierzyce będzie stanowić samodzielny okręg.

Gmina Nowe Skalmierzyce  jako jeden okręg wyborczy, Sieroszewice przyłączone do Przygodzic, Odolanowa i Sośni – tak maluje się nowa „geografia wyborcza” w powiecie ostrowskim.

W zeszłym tygodniu odbyła się sesja Rady Powiatu Ostrowskiego, podczas której rajcy mieli podjąć uchwałę w sprawie zmiany granic okręgów wyborczych. Tak się jednak nie stało, dlatego na wniosek radnego Piotra Walkowskiego zwołane zostało drugie posiedzenie jeszcze tego samego dnia. Radni jednak zamiast procedowania uchwały, wystosowali apel do Komisarza Wyborczego w Kaliszu o pozostawienie granic okręgów wyborczych w układzie, o jakim mówi ostania powiatowa uchwała na ten temat z 2014 roku.

16 sierpnia minął termin, do którego Rada Powiatu powinna ustanowić nowe przepisy na temat granic okręgów w powiecie. Ta zmiana nie nastąpiła, dlatego sprawę w swoje ręce musiał wziąć Komisarz Wyborczy w Kaliszu, a efektem jego pracy są zgodne z obecnym prawem nowe okręgi wyborcze i zmniejszona liczba radnych.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick