Fotowoltaika w gminie Nowe Skalmierzyce

0
Mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce już mogą cieszyć z systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Zakończyła się realizację projektu, w ramach którego na zamontowano 187 instalacji kolektorów słonecznych oraz 296 instalacji fotowoltaicznych.

Zakończyła się realizacja inwestycji pod nazwą „Poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce”. Montaż instalacji odbywał się w maju i lipcu. Teraz mieszkańcy mogą zacząć oszczędzać.

Koszt dostawy i montażu kolektorów słonecznych wyniósł łącznie ponad 2,6 mln złotych brutto, zaś instalacji fotowoltaicznych blisko 3 mln złotych brutto, a włączna wartość to ponad 7,5 miliona złotych brutto. Dofinansowanie udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego. Dołożył on ponad 5,8 milionów złotych, co stanowi 85% kosztów. Pozostałe 15% oraz cały podatek VAT dołożyli mieszkańcy.

Ciężko określić ile można zaoszczędzić na systemie fotowoltaicznym, bo uwarunkowane jest to od wielkości instalacji, a także zużycia prądu. Szacuje się jednak, że średniej wielkości gospodarstwo może zaoszczędzić ok. 500 zł rocznie.

W tej chwili trwa przygotowanie całej dokumentacji w celu rozliczenia projektu z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu. Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce przez pięć lat będzie właścicielem systemów. Po upływie tego czasu zostaną one przekazane na własność mieszkańcom.

redaktor wlkp24.info
milosz.skibinski@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick