Festiwal Trzech Kultur w Kępnie [zaproszenie]

0
Kępno – wielkopolskie miasto, w którego przeszłości odnaleźć można dziedzictwo żydowskie i niemieckie – celebruje swoją wielonarodową historię, wpisując ją we współczesny polski kontekst społeczny. Właśnie w tym duchu pod koniec sierpnia odbędzie się po raz kolejny Festiwal Trzech Kultur.

Inspiracją Festiwalu jest historia kępnianina – Alojzego Plewy, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta w Ostrowcu Świętokrzyskim dwuletnią żydowską dziewczynkę – Ruth Pardess, nazwaną później Antośką. Od tamtej chwili mija 75 lat: dziś pani Pardess jest cenioną izraelską artystką, która odwiedzi Kępno i weźmie udział w wielu specjalnych wydarzeniach.

W bogatym programie Festiwalu znalazły się m.in. warsztaty tańca, wernisaż wystawy związanej z Alojzym Plewą i międzynarodowa konferencja naukowa na temat historycznych uwarunkowań zmian kulturowych. Największym wydarzeniem artystycznym Festiwalu będzie koncert na kępińskim rynku (27 sierpnia), w którym wystąpią połączone chóry z Izraela, Niemiec i Polski. Ponad 100 artystów zaśpiewa przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Issaka Taviora, wybitnego izraelskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty.

Piotr Psikus, burmistrz Kępna, zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie, które dzięki swojej interdyscyplinarności ma szansę stać się prawdziwą płaszczyzną dialogu międzykulturowego. Jak mówi: „Budowanie zrozumienia w stosunkach międzyludzkich to rzecz wykraczająca poza sferę pojedynczych, ukierunkowanych interakcji. Gmina Kępno może stać się symbolem symbiozy kultur, obyczajów i ludzi. Mam ogromną nadzieję, że wszystkim uczestnikom oraz widzom przedsięwzięcia projekt ten rozszerzy światopogląd i pozwoli patrzeć na świat z perspektywy bardziej światłej niż dotychczas. Ważne jest, by ze wszystkiego czerpać naukę, która umiejscowiona w umyśle stanie się kompasem, wskazującym właściwy dla nas kierunek”.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017”.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie

25 – 27 sierpnia 2017

Program:

25 sierpnia 2017 (piątek)

godz. 17.30, Rynek

Otwarcie Festiwalu: warsztaty tańca prowadzone przez Ruth Pardess
i spotkanie z artystką

26 sierpnia 2017 (sobota)

godz. 10.00, Muzeum Ziemi Kępińskiej, ul. Ratuszowa 2

Wernisaż wystawy Kępiński Sprawiedliwy połączony z lekcją muzealną

27 sierpnia 2017 (niedziela)

godz. 12:30, Synagoga, ul. Łazienkowa 6

Modlitwa duchownych trzech wyznań

godz.14:00, Kino „SOKOLNIA” ul. Walki Młodych 5

Międzynarodowa konferencja Międzykulturowe zrozumienie wyrasta z historii

godz. 18:00, Rynek

Koncert finałowy 75 lat temu Antośka zjawiła się w Kępnie.

Issak Tavior – dyrygent

Ruth Pardess – taniec

Artyści z Polski, Izraela i Niemiec

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

W programie koncertu utwory m.in. Giuseppe Verdiego, Johannesa Brahmsa, Maxa Brucha, Johna Williamsa i kompozycje Issaka Taviora

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick