Fabryka amfetaminy pod Kaliszem. „Producent” zatrzymany

0
Blisko 15 kilogramów amfetaminy mógł wyprodukować 34-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego. Kaliscy policjanci oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali mężczyznę, który w swoim laboratorium miał 22 litry prekursora BMK do produkcji właśnie amfetaminy. Wartość środków to około 150 tysięcy złotych.

Na pierwszy trop przestępcy wpadli funkcjonariusze ze Stawiszyna. Otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że na terenie gminy Mycielin ktoś nielegalnie pobiera energię elektryczną. Fakt kradzieży potwierdzono, ale w budynku, do którego była pociągnięta „lewa” instalacja nikogo nie zastali. Przedłużacz był rozciągnięty wzdłuż posesji i prowadził do pomieszczenia gospodarczego. W otwartym garażu, do którego weszli zauważyli sprzęt laboratoryjny i duże ilości niezidentyfikowanych wówczas granulatu oraz płynów. Powiadomiono kaliską policję.

– Szczegółowe oględziny miejsca oraz rodzaj zabezpieczonych substancji wskazywały na to, że w pomieszczeniach garażowych funkcjonuje linia produkcyjna wytwarzająca benzylometyloketon (BMK) – prekursor służący do produkcji amfetaminy – wyjaśnia mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy KMP w Kaliszu.

Z zarekwirowanych 22 litrów płynu można było wyprodukować 15 kg amfetaminy. Zabezpieczono także różnego typu kwasy i wypełniacze służące do wytwarzania gotowych narkotyków innego typu. „Producent” dysponował też bardzo specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym.

Mężczyzna został zatrzymany jeszcze tego samego dnia. Okazało się, że jest znany funkcjonariuszom. – 34-latek nieświadomy z obecności mundurowych na terenie nieruchomości, stawił się na dozór w Komisariacie Policji w Stawiszynie. Środek zapobiegawczy zastosowano w związku z innym postępowaniem – dodaje mł. asp. Jaworska-Wojnicz.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty od prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp. Sąd aresztował go na okres 3 miesięcy.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick