Bp Wróbel: “Technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny”

21
Prezentacja Stanowiska Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych w sprawie szczepionek przeciw COVID-19 / fot. Episkopat / źródło: Flickr / licencja: CC BY-NC-SA 2.0
Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych opublikował stanowisko, z którego wynika, że szczepionki firm AstraZeneca oraz Johnson&Johnson są oparte na technologii "bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów". Przedstawiciele tej komisji zaznaczyli jednak, że wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki, mogą skorzystać z jednej z nich "bez winy moralnej".

Episkopat opublikował stanowisko w sprawie szczepionek. Przedstawiciele duchowieństwa odnieśli się do sposobu produkcji dwóch z nich pochodzących od firm: AstraZeneca oraz Johnson&Johnson. Przedstawiciele Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych opublikowali dokument na temat szczepionek, wyjaśniając, że szczepionki produkowane przez te firmy “są niestety oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów”.

Zdaniem członków komisji ten fakt “budzi poważny sprzeciw moralny” i – jak wyjaśnili – “katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”. Ich zdaniem, istnieją jednak przesłanki ku temu, by mogli się zaszczepić preparatami tych dwóch firm. “Stanowisko to nie jest jednak ostateczną oceną moralną w kwestii ewentualnego korzystania ze szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. Trzeba bowiem pamiętać, że wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – czytamy w stanowisku komisji Episkopatu Polski.

Pełna treść stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson

 1. Dnia 23 grudnia 2020 r. Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych opublikował dokument na temat szczepionek. Dokument ten jest dalej w całej pełni aktualny i zgodny z nauczaniem teologicznym i moralnym Kościoła katolickiego.

We wspomnianym dokumencie podkreślono, że szczepionki wykorzystujące mRNA (firm Pfizer i Moderna) nie budzą poważnych przeciwwskazań etycznych, gdyż w ich produkcji nie korzystano z linii komórkowych stworzonych na bazie tkanek płodów abortowanych (do ich produkcji nie są wymagane linie komórkowe). Testowanie tych szczepionek na płodowych komórkach nie budzi dyskwalifikujących zastrzeżeń, gdyż takie badanie nie stanowi ogniwa w procesie ich produkcji. W powyższym dokumencie nie ustosunkowano się do szczepionek innych firm, gdyż brak było wówczas pewnych danych na temat technologii zastosowanych w ich produkcji.

 1. Dziś jednak już wiadomo, że szczepionki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson są niestety oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów (korzysta się z nich w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa). Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek. Zgodnie z przedstawionymi w poprzednim dokumencie zasadami katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych.
 1. Stanowisko to nie jest jednak ostateczną oceną moralną w kwestii ewentualnego korzystania ze szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. Trzeba bowiem pamiętać, że wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej.

Zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji, nie oznacza jej akceptacji i jej wymuszania (linie komórkowe wykorzystane w produkcji nie powstały na ich zamówienie). Ponadto związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym (co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać), ale jest związkiem materialnym (brak związku intencjonalnego i przyczynowego; szczepionkę łączy z aborcją tylko materiał biologiczny z niej pochodzący).

Zakłada się też, że korzystanie z tej szczepionki jest podyktowane przez prawdziwą konieczność czy obowiązek mający na celu ochronę życia i zdrowia osobistego lub bliźnich, którzy mogliby być zakażeni przez kontakt z niezaszczepioną osobą. Osoby takie winny jednak – w możliwy dla nich sposób – manifestować swój stanowczy sprzeciw wobec wykorzystania materiału biologicznego mającego niemoralną genezę w produkcji tej szczepionki oraz dlatego, aby nie zostały uznane za popierające w sposób pośredni aborcję (na przykład pisząc listy sprzeciwu do instytucji sprowadzających lub dystrybuujących tę szczepionkę, czy też do przełożonych).

 1. Niniejsza opinia nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień (zwłaszcza możliwych poważnych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z podaniem określonej szczepionki), gdyż jak dotychczas brakuje w tej materii pewnych wyników badań oraz obiektywnych, zgodnych i nie budzących wątpliwości opinii specjalistów. Taka opinia będzie możliwa dopiero wtedy, gdy te wątpliwości zostaną w pełni wyjaśnione.

Jednakże – zgodnie z zasadami etycznymi – w przypadku uzasadnionych podejrzeń co do zagrożenia dla życia konkretnych osób stwarzanego przez którąś ze szczepionek, należy rezygnować z jej podania.

Bp Józef Wróbel SCJ
Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

Lublin, 14 kwietnia 2021 roku

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

21 KOMENTARZE

 1. 38
  4

  Zacofanie i tępota oraz zamiatanie spraw pedofilli w kk też budzi społeczny i moralny sprzeciw i jakoś purpuraci mają to głęboko w 4 literach

 2. 38
  2

  A nasz sprzeciw moralny budzi pedofilia wśród duchownych. Oraz związki księży z kobietami (nazywanych często gosposiami..), z którymi mają dzieci. Co episkopat na to???!!!

 3. 15
  2

  A mój sprzeciw moralny budzi stanowisko w sprawie medycznej kogoś kto z, medycyną nie ma nic wspólnego. Dla dobra kk niech zamilczą Ci pożal się Boże fachowcy od wszystkiego. Każdemu najlepiej by do wyra wleźli we wszystkim mają coś do powiedzenia. Rzygać się chce

 4. 17
  3

  Idiotów u nas dostatek – niech umierają polacy – bedzie kasa z pogrzebów. PiS robi też wszystko, żeby tak było – najwyższa w swiecie śmiertelność w Polsce – a lud się cieszy, że ,, łoni dają ” ! bo to 500+ bo to 13 emerytura ! a nie dostrzegają jak rosną ceny i koszty utrzymania i jak wygląda służba zdrowia – jak demolują nasz kraj – prawdziwie ,, dobra zmiana ” PiS – ramię ramię z klerem.

 5. 12
  2

  Warto doczytać o co dokładnie chodzi. Idąc tym tokiem rozumowania przyjmowanie/podawanie większości szczepionek należałoby uznać za moralnie wątpliwe. “Linie komórkowe pochodzące z materiału ludzkiego wykorzystuje się do produkcji szczepionek od lat 60. XX wieku. W Polsce aktualnie dostępne są szczepionki, w których procesie wytwarzania stosuje się dwie linie komórkowe pochodzące z ludzkich komórek zarodkowych – linię WI-38 oraz MRC-5. Linia WI-38 służy do namnażania wirusa różyczki (szczep RA 27/3) wchodzącego w skład skojarzonych szczepionek przeciwko odrze, śwince i różyczce (preparaty MMRVax-Pro, Priorix) lub przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej (preparat Priorix Tetra). Jest to linia diploidalnych komórek zarodka ludzkiego uzyskana z materiału pobranego w wyniku zabiegu sztucznego poronienia, który decyzją amerykańskiego sądu przeprowadzono w 1964 roku. Linia komórkowa MRC-5 służy natomiast do namnażania wirusa zapalenia wątroby typu A (HAV), który wchodzi w skład szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (preparaty Havrix, Twinrix) oraz do namnażania wirusa ospy wietrznej (preparat Varilrix). Linia MRC-5 to linia diploidalnych komórek zarodka ludzkiego, którą również uzyskano z materiału pobranego w wyniku zabiegu sztucznego poronienia przeprowadzonego w 1966 roku. W obu wspomnianych przypadkach zabiegi aborcji przeprowadzono z przyczyn pozamedycznych i ich celem nie było pobranie materiału do wyprowadzenia linii komórkowych.”

 6. 22
  3

  Zamknijcie te swoje zapijaczone czerwone gęby i przestańcie głosić herezje!!!! Zajmijcie się swoim środowiskiem – pedofilia, homoseksualizm w seminariach, dziecioróbstwo, życie w luksusach, pijaństwo i wiele innych.

 7. 16
  2

  No jak się nie będą sìę szczepić owieczki to ich więcej umrze a kasę skądś trzeba mieć (A w kościołach teraz mniej ludzi ) .A ofiara za duszyczke przy pogrzebie co łaska będzie. Czasami jest mi wstyd że żyje e takim głupim kraju ,jakim prawem biskupi wypowiadają się ma temat szczepionek, myślę że więksi,a wiedzę mają w sprawie PEDOFILII.

 8. 7
  1

  Jak można tak oglupiać ludzi ,zamilcz kleszyno ,jesteśmy w 21wieku a klerowi wygodnie żyć jak w średniowieczu i ogłupiać ,dzięki postępowi powstają leki a pozyskiwanie białka do badań nad lekami to pożyteczne a nie barbarzyństwo ,białko kurze to nie wystarczający materiał a jeśli ma być lek dla ludzi to materiał białka z ludzkiego jest najlepszym materiałem ,ogarnij jeśli się da a raczej Nie Własne podwòrko gdzie grzech grzechem poganie istną Sodoma i Gomora.😵🙅😎

  • Oglądałam wysłannika episkopatu w Pytaniu na Śniadanie ,głupotą jest to że wystąpił w takim popularnym programie chcąc wciskać ludziom ciemnote ,na szczęście ripostą był poseł i lekarz zarazem ktòry zabrał głos i wytłumaczył kleszynie o co chodzi ,chociaż raz powiedział do rzeczy,a jak klechom się szczepionka nie widzi to się niech nie szczepią rura zmięknie jak ich COVID19 dopadnie .🙅😵😕😈

  • Najlepszym dowodem i kolejnym dowodem na ogłupienie ,sami się szczepią a dowodem na to jest biskup Janiak ktòry mimo decyzji związanej ze skandalem przyjechał się Zaszczepić szczepionką Covid 19najpierw gadają a tak ekstra przyjeżdżają się szczepić jakoś nie przeszkadza z czego jest zrobione .😵😁

 9. 10
  1

  Przedstawiciele organizacji wątpliwej moralnie mają czelność zabierania głosu w sprawach, o których nie mają pojęcia i straszą swoje zahukane owieczki. Wodą święconą panowie w ogłupiony naród ! Nie zapomnijcie wziąć co łaska.

 10. 2
  2

  Średniowiecze w Państwie PIS – oaza głupoty i złodziejstwa – a głupi lud się cieszy – że dostaje ochłapy. Kościół razem z PiS demolują nasz j – demoralizują społeczeństwo – poprzez z kłamsto i propagandę między innymi poprzez TVPiS i polityków ,, dobrej zmiany ” ! Mamy ciemnogród – Skansen Rydzykowsko – Pisowski. Smutna prawda.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick