Energa usuwa szkody po Ksawerym

0
Dzisiejszej nocy nad Polską przeszedł niszczycielski żywioł – orkan Ksawery. Służby energetyczne na wszystkich dotkniętych jego atakiem terenach od ustania wichur walczą ze skutkami wichur. Monterzy Energi-Operator dokładają wszystkich sił, aby przywrócić prąd do ok. 100 tys. oczekujących na niego odbiorców.

Na terenie dystrybucyjnym spółki Energa Operator ucierpiały przede wszystkim okolice Kalisza. Na chwilę obecną bez prądu na tym terenie pozostaje nieco ponad 100 tys. odbiorców energii. W szczytowym momencie, około północy, liczba ta przekraczała 160 tys. odbiorców. W tej chwili w dotkniętych przez wichury rejonach działa ponad 70 ekip monterskich, prowadząc naprawy stacji transformatorowych i sieci dystrybucyjnych. W gotowości pozostają też zespoły monterskie z innych oddziałów Energi Operatora. W razie potrzeby gotowi będą ruszyć z pomocą kaliskim kolegom.

 To już kolejny tego typu atak żywiołu w krótkim czasie, po sierpniowej nawałnicy, która przetoczyła się nad Polską i dokonała ogromnych zniszczeń. Tempo usuwania awarii świadczy jednak o tym, że nasi pracownicy wyciągnęli wnioski z tamtej tragedii i tym razem byli lepiej przygotowani. W ciągu 10 godzin przywrócili prąd w domach przeszło 50 tys. odbiorców! To wynik świadczący o ich doświadczeniu i oddaniu pracy. Widzimy też jednak, że wobec coraz gwałtowniejszych zmian pogodowych prowadzone i planowane przez nas inwestycje w sieci dystrybucyjne są absolutną koniecznością. W przyszłości pozwolą zmniejszać tragiczne skutki nieokiełznanych wiatrów i burz – podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA.

Tuż po przejściu orkanu w rejonie kaliskim Energi Operatora uszkodzonych było sześć linii 110 kV, cztery stacji GPZ (Główny Punkt Zasilania) oraz 5800 stacji transformatorowych. Do godz. 10 liczby te spadły odpowiednio do czterech linii, jednej stacji GPZ oraz ok. 3,4 tys. transformatorowych. Monterzy Energi Operatora oraz wynajętych do pomocy firm cały czas jednak pracują nad jak najszybszym usuwaniem skutków awarii.

Według wstępnych szacunków ostatni odbiorcy na zaatakowanym przez orkan Ksawery rejonie dystrybucyjnym Energi odzyskają dopływ prądu najpóźniej w sobotę (07.10) w godzinach porannych.

Bieżące informacje o liczbie odbiorców i transformatorów bez zasilnia można znaleźć na stronie http://www.energa-operator.pl/wylaczenia/wylaczenia_biezace.xml.

Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick