Elektrownia jądrowa stanie ok. 100 km od Ostrowa?

19
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Z dokumentu nazwanego "Polityka Energetyczna Polski 2040 r.", do którego dotarli dziennikarze Business Insider Polska wynika, że Ministerstwo Klimatu rozważa ulokowanie jednego z bloków elektrowni jądrowej niedaleko Konina. Autorzy artykułu wyjaśniają jednak, że nie zapadła jeszcze decyzja, czy rzeczywiście w tym miejscu stanie budowla. Kolejna elektrownia jądrowa miałaby powstać w okolicach Bełchatowa. Oba miasta są oddalone od naszego regionu o nieco ponad 100 km.

Portal Business Insider Polska poznał założenia nieopublikowanego jeszcze rządowego dokumentu “Polityka Energetyczna Polski 2040 r.” Jak informują dziennikarze tego internetowego magazynu, w najbliższym czasie na terenie kraju ma powstać sześć bloków elektrowni jądrowej prawdopodobnie w czterech lokalizacjach.

Dwie z nich wytypowano na Pomorzu, kolejną w Bełchatowie. Rozważany ma być także pomysł stworzenia reaktora w okolicach Konina, a dokładnie w niedalekim sąsiedztwie istniejącej elektrowni Pątnów. Jak informują autorzy artykułu, decyzja o tym, czy rzeczywiście elektrownia jądrowa stanie na terenie Wielkopolski, nie zapadła. Jeśli powstałaby ona w Bełchatowie, oznaczałoby to, że region Południowej Wielkopolski znajdzie się w obszarze oddalonym o ok. 150 km od tej elektrowni. Dystans jeszcze się zmniejszy, jeśli wybrana zostałaby dodatkowo lokalizacja w okolicach Konina (nieco ponad 100 km).

Dziennikarze portalu, powołując się na urzędników Ministerstwa Klimatu, napisali, że uruchomienie pierwszego bloku (o mocy 1-1,6 GW) pierwszej elektrowni jądrowej zaplanowano na 2033 r. Kolejne bloki miałyby być uruchamiane co 2-3 lata.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. 15
  4

  “uruchomienie pierwszego bloku (o mocy 1-1,6 GW) pierwszej elektrowni atomowej zaplanowano na 2033 r.”
  Możemy się spodziewać bloku… rysunkowego. :/

 2. 13
  3

  Panie redaktorze, w PEP2040 nic nie ma o elektrowniach ATOMOWCH ale jest sporo o elektrowniach jądrowych. Kłania się wiedza że szkoły średniej. W Ostrowie jest natomiast ciepłownia gdzie w kotłach w procesie spalania paliwa atom węgla C łączy się z atomami tlenu i to jest ciepłownia atomowa.

 3. 2
  1

  Właśnie sprzedali prawa do emisji CO2 za rekordowe pieniądze i zamiast je przeznaczyć na elektrownię jądrową to pewnie dadzą sobie po premii. Co za debile w rządzie. Elektrownia powinna postać już dawno. Teraz to próba gaszenia pożaru. Zabiera erają się za jedną a powinni za cztery minimum.

 4. 5
  5

  Wreszcie powstałoby coś wydajnego. W dodatku z taką ilością starych kopalń nie ma problemu ze składowaniem odpadów promieniotwórczych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick