Edukacyjne pomysły radnych Ostrowa Wielkopolskiego [WIDEO]

5
Nowe zasady przyznawania stypendiow im. Jana Pawła II dla uczniów ostrowskich szkół, miejska świetlica terapeutyczna czy nowe zajęcia w szkole z edukacji ekologicznej - to niektóre z pomysłów dotyczących oświaty, które zgłaszali dziś radni Ostrowa Wielkopolskiego na XII Sesji Rady Miejskiej. Tuż przed nowym rokiem szkolnym warto zastanowić się i podyskutować, które z nich są faktycznie godne rozpatrzenia.

Radni Dawid Korzeniewski (PiS), Szymon Matyśkiewicz (Przyjazne Miasto) i Jakub Paduch (Koalicja Obywatelska) zainteresowali się edukacyjnym rozwojem miasta. Proponują rozwiązania, które mają usprawnić bądź ulepszyć ostrowską oświatę i kształcenie uczniów.

Radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim zwraca uwagę na konieczność modyfikacji zasad przyznawania stypendium im. Jana Pawła II dla uczniów szkół, których organem prowadzącym jest gmina miasto Ostrów Wielkopolski. Radny twierdzi, że konieczna jest walka z faworyzowaniem uczniów i unikanie sytuacji, w których uczniowie na tak zwaną ostatnią chwilę mieliby „wymuszać” oceny, by zakwalifikować się do otrzymania stypendium. Dziś radni jednak odrzucili ten punkt z porządku obrad i dyskusję podejmą na kolejnej sesji.

Radny Przyjaznego Ostrowa, a zarazem pedagog szkolny – Szymon Matyśkiewicz zwraca uwagę na konieczność utworzenia świetlicy szkolnej z wysoko wykwalifikowaną kadrą nie tylko opiekuńczą, ale i terapeutyczną. Jest zdania, że wielu tak zwanych „trudnych uczniów” nie ma gdzie podziać się po lekcjach, a szkoła może uczniom się opatrzeć i przestać budzić zaufanie, gdy będą spędzać w niej każdą chwilę. Radny widzi więc konieczność utworzenia świetlicy przyjaznej młodzieży, z dostępnymi pedagogami i terapeutami, którzy będą walczyć z dyskryminacją uczniów, patologiami, ich uzależnieniami czy pomagać w nauce oraz socjalizować – w razie konieczności.

Z kolei radny Koalicji Obywatelskiej Jakub Paduch uważa, że zajęcia pozalekcyjne powinny być naprawdę wartościowe i oferować zdobycie wiedzy, która przyda się w dorosłym życiu każdego ucznia. Stąd jego pomysł na utworzenie zajęć z edukacji ekologicznej, na co samorząd mógłby pozyskać dofinansowanie. Radny wskazał nawet ewentualne źródła finansowania, a wiceprezydent miasta jeszcze podczas sesji poparł ten pomysł i przyznał, że władze Ostrowa rozpoczną procedurę starania się o środki umożliwiające sfinansowanie zajęć z ekologii dla dzieci i młodzieży.

Szczegółowo koncepcje ich autorzy omawiają w załączonym materiale filmowym, a my oczywiście zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi opiniami o pomysłach.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. Ja zwrocilbym uwagę na zagrozenia dla młodzieży jakie wynikają z użytkowanie forów spolecznoscoowych . Chociaz te dotyczą również ich nauczycieli i to na rok sprzed emeryturą ktorzy na dodatek biorą udział w lokalne polityce

 2. Świetny pomysł Pana Paducha. Ekologia już od przedszkole i w szkole obowiązkowa. Żeby dzieci mogły edukować rodziców i dziadków, którzy mają jeszcze stare przyzwyczajenia i nawyki. Nawet kosztem 1 godziny religii bo uważam, że 2 godz w tygodniu są zbędne bo i tak w większości się nic na nich nie robi.

  Temat stypendium (Pan Korzeniewski) jak najbardziej musi powrócić – trzeba to wyrównać, żeby wszystkie dzieci miały takie same szanse i żeby już się zakwalifikują do stypendium to je dostawały (tak jak jest to w gminie Ostrów).

  A i pomysł Pana Matyśkiewicza ważny – on jako pedagog szkolny najlepiej wie co jest potrzebne dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem.

  Brawo Panowie.

  • Dramat.
   Szkoły przepełnione, nauka na dwie zmiany i lekcje ekologiczne? Kiedy i gdzie?
   A co do pomysłu Matyśkiewicza – najpierw trzeba się przyjrzeć istniejącym świetlicom, bo nie ma pieniędzy na tworzenie nowych świetlic

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick