Dzisiaj Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2
źródło: wikimedia
13 kwietnia przypada ogólnopolski Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalony 14 listopada 2007 roku przez sejm, który przyjął tę propozycję poprzez aklamację. W tym roku obchodzimy 79. rocznicę tego mordu.

„W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskie” – czytamy w treści dokumentu uchwalonego przez sejm 14 listopada 2007 roku.

W ten sposób władze postanowiły zainicjować ogólnopolski Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i oddać hołd pomordowanym. To ważna rocznica z punktu widzenia polskiej historii, bowiem w lesie katyńskim zostało rozstrzelanych co najmniej 21 768 Polaków w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego oraz policji. Makabrycznej zbrodni dokonali członkowie Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR wiosną 1940 roku.

Władze Związku Radzieckiego przez pół wieku zaprzeczały, jakoby były odpowiedzialne za tę zbrodnię. Do jej popełnienia przez funkcjonariuszy ZSRR przyznał się dopiero prezydent Rosji Michaił Gorbaczow, który w 1990 roku przekazał Wojciechowi Jaruzelskiemu dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej i po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że zbrodni dokonało NKWD.

W sobotę 13 kwietnia w całej Polsce odbywają się uroczystości m.in. pod pomnikami ofiar tej makabrycznej zbrodni.

W 2011 roku w Ostrowie Wielkopolskim przygotowano wystawę unikalnych zdjęć i dokumentów obrazujących drogę jednego ze świadków tego mordu – ppor. Zbigniewa Rowińskiego – syna pierwszego powojennego burmistrza miasta – Stefana Rowińskiego. Pomnik tego ostatniego znajduje się na ostrowskim rynku w sąsiedztwie ratusza.

Zbrodnia katyńska jeszcze w inny sposób jest powiązana z Ostrowem. W książce „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” napisanej przez Witolda Banacha, dyrektora Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, czytamy, że Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności tego mordu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. A kogo to obchodzi. Dzisiaj pani prezydent Ostrowa rozpoczęła walkę z ksenofobią i faszyzmem w Ostrowie i będzie umieszczała bilbordy na ten temat. A mojego ojca uczono, że Polaków w Katyniu wymordowali Niemcy i być może na tym etapie wiedza historyczna u Carycy się utrwaliła.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick