Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody nie trzeba zgłaszać planowanej wycinki do gminy, jeżeli obwód pnia danego drzewa na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał odpowiedniej grubości (50, 65, lub 80 cm – w zależności od gatunku drzewa).
Jeżeli zaś drzewo będzie miało większy obwód, jego planowaną wycinkę trzeba zgłosić w gminie ( podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość, oraz dołączyć rysunek bądź mapkę ze wskazaniem planowanego do wycięcia drzewa). Wtedy będzie miała ona trzy tygodnie, aby przeprowadzić oględziny drzewa, które miałoby zostać wycięte. Potem z kolei samorząd będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu.
W jakich przypadkach może się nie zgodzić? M.in. na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania
przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona
drzewa pomnika przyrody.
Jeżeli w ciągu 14 dni gmina nie zgłosi sprzeciwu do planowanej wycinki, to właściciel nieruchomości będzie mógł ją przeprowadzić.
Fot: By MOs810 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons