Dziś Światowy Dzień Bociana Białego

0
Polacy uwielbiają te ptaki za to, że przynoszą wiosnę, ale też szczęście. Niegdyś mówiło się, że "szczęśliwy ten dom, gdzie bociany są". Podobno te ptaki przynoszą coś jeszcze, ale przyrost naturalny oraz wpływ bocianów na niego nie został jeszcze udowodniony naukowo. Monitorowane przez portal www.bociany.tv pary z Raszkowa, Lewkowa i Przygodzic postarały się w tym sezonie o swoje liczne potomstwo.

Do trzech razy sztuka

Po licznych perypetiach na początku sezonu, czterech (pięciu) jajach spisanych przez samicę z Raszkowa – Zośkę – na straty, bocianica znalazła wreszcie odpowiedniego partnera i przystąpili razem z Raszkiem do godów. Dziś w nocy, w Światowym Dniu Bociana Białego z jaja wykluł się trzeci pisklak. W gnieździe jest jeszcze jedno jajo.

Arcik i Profesją wyrównają rekord!

Bocianie gniazdo w Lewkowie po oczyszczeniu pod koniec ubiegłego sezonu dziś znów wygląda jak jedno wielkie śmieciowisko. Nie przeszkadza to jednak bocianom w sezonie lęgowym. Czwarte pisklę wykluło się tam wczoraj (30.05) około godziny 17:44. Poinformowała o tym fakcie forumowiczka @Ria na forum.bociany.tv. W Lewkowie były już cztery pisklęta.

Przygodzice w formie

Przygoda i Dziedzic, dwa bociany z gniazda zlokalizowanego przy Urzędzie Gminy w Przygodzicach mogą cieszyć się z piątki dorodnych piskląt. Część z nich ma już kilka dni, co zdecydowanie zwiększa ich szansę na wylot z gniazda – czyli szczęśliwe zakończenie sezonu lęgowego, po kilku nieudanych latach.

Bociany przylatują do gniazd od końca marca do połowy kwietnia. Przystępują do godów i po kilku dobach pojawiają się pierwsze jaja. Skorupki zaczynają pękać dokładnie w 33. dniu inkubacji (czasem muszą minąć 34. doby). Pisklęta będą gotowe do lotów od połowy lipca.

W materiale wideo reportaż z Raszkowa i Przygodzic.

fot. Tomasz Wojciechowski, wlkp24.info

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick