Dziś pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty

11
To pierwszy test ósmoklasisty po reformie oświaty, wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W całym kraju przystąpiło do niego 370 tysięcy uczniów. Będzie on odpowiednikiem tego, który pisali ich poprzednicy w szóstej klasie. Jego wyniki mają warunkować dostanie się do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.

To kolejny egzamin, który odbywa się w cieniu strajku nauczycieli. Ten trwa już od ośmiu dni. Mimo obaw, egzaminy gimnazjalne odbyły się w naszym regionie bez problemów i wszyscy uczniowie do niego przystąpili.

Dziś o godzinie 9.00 ósmoklasiści przystąpią do testu z języka polskiego, który potrwa 120 minut. Będą musieli zmierzyć się zarówno z zadaniami zamkniętymi, jak i otwartymi.

Od 2022 roku absolwenci ósmej klasy szkoły podstawowej będą musieli napisać egzamin również z dodatkowego przedmiotu. Będą mieć do wyboru biologię, chemię, fizykę, geografię lub historię.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. Nauczyciele dyplomowani w szkołach średnich zarabiają ponad 5500 zł brutto, a jest ich ponad 70 %. Proszę więc o odpowiedź dlaczego strajkują. 18 godzinny tydzień pracy, dużo wolnych dni, Wakacje , rekolekcje, przerwy świąteczne, roczny urlop na podratowanie zdrowia. Dlaczego zostawili swoich wychowanków przed egzaminami, dlaczego uczniowie pozbawieni są podstawowego prawa konstytucyjnego do nauki i dlaczego rodzice zmuszeni są do załatwiania opieki nad dziećmi które powinny być w szkołach. Kto odpowie za braki w realizacji programu nauczania. Przecież kwiecień i maj to kluczowe miesiące do poprawy swoich wyników. W imię czego strajkują nauczyciele, dlaczego nie widzą ,że akcja strajk to akcja polityczna realizowana z zamiarem wywołania wrzenia w społeczeństwie? Tacy wykształceni a dali się złapać na tak prosty mechanizm.
  Nie ma zgody na tej strajk. Straciliście nauczyciele pozycję w społeczeństwie , utraciliście etos nauczyciela .

  • Nauczycieli z prawdziwego zdarzenia w Ostrowie jest garstka. I jakimś dziwnym trafem są to przeważnie ci, którzy nie biorą udziału w strajku. Ja słyszałem nawet o pedagogu szkolnym, który zamiast być podporą młodzieży w tak trudnym dla nich czasie sam bierze udział w tym cyrku.

  • Rozumiem, że jak idziesz do pracodawcy po podwyżkę to też to nazywasz cyrkiem i cieszysz się gdy ci jej odmówią?

  • Szanowny Rodzicu ……doprawdy nie wiem co odpowiedzieć , ponieważ jest w Twojej wypowiedzi tyle sprzeczności , a jednocześnie powielasz slogany którymi karmi się społeczeństwo . 18 godzin —to jest podstawowy wymiar etatu , jednak nikt nie pracuje tyle , ponieważ ktoś musi poprawić sprawdziany Twojego dziecka .Po drugie , przerw na rekolekcje nie wymyślili nauczyciele .Czy pamiętasz jak biegałeś popołudniami na lekcje religii i rekolekcje ?? Po trzecie , szkoła nie jest od niańczenia Twojego dziecka !
   Po czwarte, na ocenę pracuje się cały rok , a nie tylko w maju . Wtedy jest już za późno. Po piąte , nauczyciele strajkują , ponieważ mają dość (między innymi ) takie podejścia do swojej pracy i takiego traktowania jakie TY prezentujesz . Po szóste , nie nie jestem nauczycielem , ale piszę to ponieważ dość napatrzyłem się na tego typu postępowanie , niczym nie uzasadnione roszczenia .Po siódme , czy chciałbyś , aby Twój samochód naprawiał niedouczony mechanik , może chcesz żeby reprezentował cię niedouczony prawnik , ? Zanim sobie odpowiesz …zastanów się nad tym co napisałeś !!! Szkoła jest podstawą , podstawą są MĄDRZY RODZICE !!!!

  • Jestem za powyższą wypowiedzia !;)

   Dlaczego nauczyciele nie zastrajkuja na czas wakacji???? Proste — bo im szkoda swojego wolnego czasu!!! Nie dosc ze w czasie roku kalendarzowego maja go full to wakacji nie będą tracic na załatwianie strajku bo po co ? Szkoda marnowac czasu skoro mozna sb wypoczywać na swoich wakacjach…! I to jest platne 100% Lepiej zrobic straj kosztem dzieci , ktore sa w czasie egzaminów…i z nich zrobic sb karte przetargowa!!! Im nie zalezy na was uczniach i was rodzicach …im zalezy tylko na kasie …maja w du…e zy te egzaminy beda czy nie.. Aby im bylo dobrze … A co jezeli matury sie nie odbędą??? I roczniki maturalne straca rok na powtórkę roku zeby za rok moc przystapic do egz.dojrzałości bo oni nie mogli sb innego terminu znalesc tylko akurat wtedy kiedy dzieci stoja przed bardzo ważnymi dla sb egzaminami???? Starajk jest polityczny i to widac od dawna …. Wasze dzieci to zywa tarcza dla nauczycieli …
   Zastanawiaja mnie te zgomadzenia kto to wg. popiera??? Nie widzac ze wyrządza krzywdę własnemu dziecku???
   Cale szczęście egz dla klas 8 i gimnazjalnych sie odbyły:) oby i maturzyści mieli tyle szczescia…
   Nic im nie dalo siedzenie i strajkowanie bo komisje zastępcze powstaly i sb poradziły z nadzorem ! 😉

  • Nauczyciele widzą tylko pieniądze nic więcej. Skandal, większość społeczeństwa tak was nie popiera i nie mówi tego głośno bo ludzie nie chcą żebyście sie na dzieciach odgrywali po strajku. Każdy normalny pracownik jak stwierdza że praca mu nie odpowiada odchodzi do lepszej. A nauczyciele widocznie uważają, że sobie na wolnym rynku nie poradzą i dla tego tak mocno przyspawali się do swoich stołków. Chcieliście być nauczycielami to jesteście nikt was nie zmuszał do tego zawodu wiedzieliście że pensje nauczycielskie nie oszołamiają.

  • Nauczycielom jest ciągle mało dasz im 10 tys też powiedzą ci że mało, mało i mało. Nie nasyceni i tylko postawa roszczeniowa bo im się należy. Prawda jest taka że nic wam się nie należy za wsze zachowanie i ciekawe kto poniesie odpowiedzialność za to że program szkolny jest nie realizowany i pojawiają się tyły dla uczniów.

 2. Do nauczycieli chyba po woli dociera jak wiele stracili że odeszli od uczniów. Społeczeństwo nie daje na to przyzwolenia. Fakt jest taki że nauczycieli z prawdziwego zdarzenia jest garstka młoda krew jak chce coś zrobić więcej bo ma chęć i im się chce jest sprowadzana do pionu przez starych komuchów którzy powinni być dawno na emeryturze bo pokazują że można a tymtym się nie chce. Odbebnia to co muszą i o 12 do domu. I jeszcze podwyżki????

  • Sprawa jest oczywista gdyby na stołku nauczyciela było tak źle to, większość by to, rzuciła. nauczyciele wiedzą doskonale, że mają przywileje w stosunku do innych zawodów. Mają kartę nauczyciela, 18 godzinny tydzień pracy i dla tego się trzymają stołków i myślą, że coś wymuszą zasłaniając się niewinnymi dziećmi czy młodzieżom. powinniście się wstydzić jaki przykład dajecie młodym olewactwa w imię partykularnych interesów. Jako rodzic pracuje w Banku jak byłam u szefa poprosić o podwyżkę to jak mi się nie podoba to mogę zmienić pracę i co mam zamknąć Bank przed klientami i nie obsługiwać z koleżankami?

 3. Przed chwilą obejrzałem program M. Wojciechowskiej z Ławniczakiem. Pada stwierdzenie, że nauczyciel dyplomowany dostaje na rękę około 4200zł… powiedzcie mi skąd oni biorą te kwoty skoro nauczyciel dyplomowany dostaje 2800 na rękę w powiecie ostrowski. To jest zmowa kłamstwa i teatr gry. Jakby nauczyciel dostawał 4200 to oczywiście że nie strajkowałby, bo to bardzo dobre pieniądze.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick