Dzień Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

0
W kierunku natury zmierzali uczestnicy obchodów Dnia Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej. Przyjechali do Gołuchowa, aby pokazać swoje proekologiczne zaangażowanie. Życiową drogę w zgodzie z naturą i dla natury na co dzień pokonują koncertowo. Udowodnili to nie tylko śpiewem i euforycznym skandowaniem haseł, ale też aktywnością na rzecz ochrony środowiska.

Podczas szesnastej edycji Dnia Ziemi goście obejrzeli m.in. spektakl „Przestroga żubra”, wysłuchali piosenek o naszej planecie, a także wygłoszonej przez leśnika prelekcji o żubrach, Nie zabrakło quizu o żubrze, happeningu z udziałem przebranych za żubry dzieci oraz wspólnego zdjęcia uczestników Dnia Ziemi, którzy ustawili się na polanie parkowej w kształcie logo Ośrodka Kultury Leśnej – uskrzydlonego żubra.

Wielokrotne podkreślanie obecności w naszym środowisku tego gatunku nie było przypadkowe, bowiem w kwietniu mija 40 lat od kiedy pierwsze żubry przyjechały do Gołuchowa i zapoczątkowały hodowlę w Ośrodku Kultury Leśnej. Na tę okoliczność Ośrodek zaprosił uczniów placówek gimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie na projekt zakładki promującej 40 lat żubrów w Gołuchowie. Podczas obchodów Dnia Ziemi laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.

Upominki trafiły też do najlepszych drużyn uczestniczących w rajdzie „Pod drzewami”. W parku-arboretum, w dwóch kategoriach wiekowych rywalizowali uczniowie gimnazjów i podstawówek, dla których organizatorzy rajdu: Gimnazjum nr 2 i III LO w Kaliszu, przygotowały zestawy pytań i zadań ekologicznych.

Całoroczną działalność na rzecz ochrony przyrody nagrodzono odznaką „Honorowy Opiekun Miejsc Przyrodniczo-Cennych Gołuchowa”. Wręczono ją uroczyście 25 uczniom z czterech placówek szkolnych. Ponadto, najlepsze szkoły
i uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Kaliszu i Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Był to kulminacyjny punkt Dnia Ziemi.

Podczas obchodów rozstrzygnięto też kolejną edycję ekokonkursu zorganizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Kaliszu. Wielkich emocji dostarczyły losowania: nagrody głównej w quizie o żubrze w postaci wyjazdu do Brukseli ufundowanego przez Posła do Parlamentu Europejskiego, Andrzeja Grzyba; a także roweru turystycznego ufundowanego przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eco z Kalisza.

Pamiątką na długie lata po tym wyjątkowym dniu będzie posadzona przez licealistów lipa drobnolistna, symbol odnowienia uczniowskiego patronatu nad parkiem-arboretum, a zarazem dobrej energii.

Honorowy patronat nad uroczystością sprawowali: Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Sapiński – Prezydent Miasta Kalisza oraz Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski. Imprezę zorganizowali Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i III Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Kaliszu, przy współudziale Urzędu Gminy w Gołuchowie, Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Muzeum Zamku w Gołuchowie oraz Gimnazjum nr 2 w Kaliszu.

 

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick