Dzień bez Samochodu po ostrowsku

0

Forum Rowerowe, jazda autobusem MZK za darmo, masa krytyczna, rowerowa gra miejska. To jedne z wydarzeń ostrowskiego świętowania Dnia bez Samochodu. Kulminacja działań już w najbliższą sobotę, 24 września, na Rynku. Uwaga – tego dnia też zostanie wyłączonych z ruchu samochodowego na dwie godziny kilka ulic w centrum miasta.

Już po raz kolejny, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjno-Społeczne ,,re-EWOLUCJA” w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza ostrowian na Dzień bez Samochodu.

22 września odbędzie się 3. Forum Rowerowe (22.09.2016, godz. 18, Muzeum Miasta, wstęp wolny). Tym razem gościem będzie Piotr Kolenda z Łodzi, twórca portalu rowerologia, który opowie nie tylko o swoich wyprawach na rowerze, ale i trochę o rowerowej infrastrukturze.  Cykliści z ,,re-Ewolucji” na forum rowerowe do Muzeum Miasta zaprosili też władze Ostrowa i drogowców. Spotkanie więc będzie okazją, by porozmawiać o nurtujących ostrowian problemach dotyczących infrastruktury rowerowej w naszym mieście.

Także 22 września cykliści zachęcają do zostawienia samochodu w garażu i przesiadki na rower lub do autobusu. Do akcji bowiem po raz kolejny dołączył Miejski Zakład Komunikacji. Tego dnia autobusem będzie można jeździć za darmo po okazaniu dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Kulminacja działań wypadnie w sobotę, 24 września. Tego dnia sporo będzie się działo na rynku i w okolicach. Od godz. 11 do godz. 14 cykliści będą świętować Dzień bez Samochodu. Na rynku będzie można oznakować swój rower, dokonać drobnych napraw w swoim jednośladzie, przysłuchać się wywiadom z zaproszonymi gośćmi, skorzystać z minikawiarenki autobusowej, w której będzie można skosztować coś słodkiego. Widzowie przyjrzą się performance`owi, specjalnie pokazanemu na rynku. Jak zwykle przygotowano też coś dla młodych odbiorców wydarzenia – będą mogli oni wziąć udział w warsztatach plastycznych, a maluchy pojeździć na stacji Rowerkowo.

Jak co roku podczas akcji zostaną rozstrzygnięte konkursy. Pierwszy to trwający jeszcze (do 21 września) konkurs na projekt stojaka rowerowego, organizowany razem z Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski. Drugi odbywać się będzie podczas akcji. To doroczny konkurs na najpiękniejszą aranżację rowerową, zgodnie z którym należy jak najciekawiej ,,przybrać” swój rower i przybyć z nim na rynek.

Podczas imprezy w dniu 24 września zostanie zorganizowana rowerowa gra miejska. To niezwykła atrakcja dla rowerzystów. W rywalizacji liczą się spostrzegawczość i w miarę szybka jazda. Uczestnicy dostaną zadania, których rozwiązań należy będzie szukać na wyłączonych tego dnia z ruchu samochodowego ulic w centrum miasta (w godzinach od 12 do 14). By wziąć udział w grze, należy się stawić w dniu 24 września od godz. 11.45 do godz. 13 przy zabytkowej pompie na rynku.

Także na wyłączonych z ruchu samochodowego ulicach odbędzie się pokaz rolkarzy.

Dzień bez Samochodu zaplanowano na 24 września. Całość działań dotyczących tego wydarzenia zakończy się w ostatni piątek miesiąca. 30 września stowarzyszenie ,,re-EWOLUCJA” zaprasza rowerzystów na masę krytyczną.

Organizatorem wszystkich akcji jest Stowarzyszenie ,,re-EWOLUCJA”. Współorganizatorem Dnia bez Samochodu w dniu 24 września jest Młodzieżowy Dom Kultury. Akcje stowarzyszenia w tym roku wspierają: Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, Powiat Ostrowski, Młodzieżowy Dom Kultury, Ostrowskie Centrum Kultury, kino Komeda, Muzeum Miasta, Miejski Zakład Komunikacji, Galeria 33 i Stowarzyszenie Rolki Ostrów.

wlkp24.info
redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick