DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dziecko a najnowsze technologie. Jak uczyć najmłodszych ostrowian bezpiecznego i rozsądnego korzystania z internetu i smartfonów?

To, że internet pełen jest niebezpieczeństw, wie chyba każdy jego dorosły użytkownik. A co, jeśli popularne serwisy internetowe czy gry online zaczną pochłaniać czas Twojego dziecka? Psychika najmłodszych dopiero się kształtuje, a ich rozwijające się umysły są niezwykle podatne na bodźce – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Kontrola rodzicielska jest dziś absolutnie niezbędna i może uchronić Twoją pociechę przed poważnym zagrożeniem.

Zdrowa komunikacja przede wszystkim

Zanim zaczniesz wprowadzać konkretne zasady, upewnij się, co Twoje dziecko tak naprawdę robi w  internecie. Jeśli Twój syn bądź córka od najmłodszych lat przejawiają konkretne zainteresowania, internet może okazać się w takim przypadku świetnym nauczycielem i narzędziem wspierającym rozwój. Działa to też niestety w drugą stronę. Portali, a także aplikacji na smartfony, które mogą mieć demoralizujący wpływ na najmłodszych Wielkopolan, jest w sieci co niemiara. Zdarza się, że ich mrocznej strony nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka.

Zagrożenia czekające na dzieci w internecie

Ze zjawiskiem tzw. hejtu borykają się dziś nawet najmłodsze dzieci. Niezbędne jest więc  uświadamianie ich na każdym kroku, na czym polega tolerancja i empatia. Szacunek do drugiej osoby w świecie realnym powinien mieć miejsce również w internecie, podczas gdy niektórym dzieciom różnica pomiędzy jawą a życiem wirtualnym mocno się zaciera.

Popularne serwisy społecznościowe promują w wielu przypadkach wzorce, które nie wpływają korzystnie na kreatywność i chęć samodoskonalenia. Przeciwnie – dzieci od małego zapatrzone w kolorowe reklamy uzależniają się od ekranu smartfona, co ma niebagatelny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny. Pokaż więc swojej pociesze, że świat realny jest dużo ciekawszy niż tekstury w grach. Wyjaśnij, że nadmierny konsumpcjonizm nie prowadzi do niczego dobrego, a rzeczywistość prezentowana w social media to w większości kreacja mająca na celu realizację konkretnych celów czy interesów.

Skrzywienie kręgosłupa od siedzenia w niewygodnej pozycji, nadpobudliwość i problemy z koncentracją czy wady wzroku – nadmierne korzystanie z najnowszych technologii może negatywnie wpływać nie tylko na psychikę, ale również ciało. Najmłodsi ubóstwiają  superbohaterów i sportowców, więc dobrze będzie, jeśli zdadzą sobie sprawę, iż telefon nie pomoże im rosnąć i nabierać siły. Jako alternatywę możesz rozważyć smartwatch – więcej o tym urządzeniu przeczytasz na stronie https://komorkomat.pl/smartwatch-dla-dziecka-ranking/.

Aplikacja do kontroli rodzicielskiej

Kontrola nad dzieckiem powinna być jawna, lecz nie może być równocześnie zbyt surowa. Warto w tym celu posłużyć się odpowiednimi aplikacjami, jak np. Google Family Link, która wymaga od każdego z posiadaczy założenia konta Google. Usługa ta daje rodzicom dostęp do szerokiej konfiguracji parametrów związanych z treścią materiałów wyświetlanych na YouTube. Sprawdź dokładnie wszystkie ustawienia dotyczące dostępu i ograniczania treści. Dzięki aplikacji da się ponadto ustawić harmonogram, w ramach którego dziecko będzie mogło korzystać z internetu na swojej komórce.

Dziecko bierze z Ciebie przykład

Jeżeli cały czas powtarzasz swojemu urwisowi, żeby przestał „siedzieć w telefonie”, jednocześnie samemu spędzając godziny na scrollowaniu postów na Facebooku, nie dziw się, że Twój apel nie odnosi skutku. Najpierw odłóż smartfona na bok, a z pewnością uda Ci się uzyskać lepszy efekt.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz