Druga kolacja dla Olka. Przygotują ją najlepsi szefowie kuchni w Polsce

0
Kolacja charytatywna dla Olka Bzdęgi z Krotoszyna organizowana rok temu przez kucharza Tomasza Ptaka zrobiła prawdziwą furrorę. Sześciodaniowe menu degustacyjne przygotowane przez dwunastu szefów kuchni z całej Polski uraczyła podniebienia ponad stu wymagających gości. W tym roku w kwietniu po raz kolejny kucharz spod Krotoszyna postanowił swoją pasję przekuć w dobro. Druga edycja kolacji dla Olka odbędzie się 5 kwietnia tym razem w restauracji w Górznie w powiecie ostrowskim.

Olek Bzdęga z Krotoszyna w lutym skończył rok. Od urodzenia los nie jest jednak dla niego łaskawy. Spotkała go nieuleczalna genetyczna choroba metaboliczna – hiperglycenemia nieketotyczna połączona z padaczką lekooporną i hipotonią mięśni. W skrócie oznacza to, że chłopiec ma problemy z metabolizmem, ciągłe ataki epilepsji, dochodzi u niego do uszkodzenia mózgu. Na co dzień wymaga stałej rehabilitacji i wysokospecjalistycznej opieki oraz sprzętów wspomagających jego rozwój psychoruchowy. – Olek ma rehabilitację ogólnorozwojową, zajęcia sensoryczne, zajęcia z logopedą, masaże. Zajęcia, które mamy dofinansowane z budżetu państwa to dwie godziny tygodniowo, całą resztę musimy dokupywać. To jest około 2 tysiące miesięcznie. Do tego dochodzi całe mnóstwo „zajęć pozalekcyjnych”, czyli dodatkowych rehabilitacji także odpłatnych – mówi Mikołaj Bzdęga, tata Olka.

Foto: Fanpage „Oto jest Olo”
Foto: Fanpage „Oto jest Olo”

W ubiegłym roku kilkanaście tysięcy złotych na rzecz chłopca przekazał Tomasz Ptak, kucharz pochodzący spod Krotoszyna, który nie boi się wyzwań, w końcu jest jednym z uczestników telewizyjnego show „Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia”. Zawarte w programie znajomości wykorzystuje przy organizacji charytatywnych wieczorów. Pieniądze na wsparcie chłopca pozyskał właśnie z biletowanej kolacji. Przygotowano ją przy wsparciu wielu sponsorów. – Chłopak skradł mi serce. Wiem, że po ostatnich świętach miał załamanie w chorobie, więc teraz potrzebuje dodatkowych turnusów, rehabilitacji, a rodzice pewnie sami sobie z tym nie poradzą. Niech chłopak ma szansę na lepsze życie – mówi Tomasz Ptak, szef kuchni, organizator kolacji dla Olka. Ponad stu gości posmakuje sześciodaniowego menu przygotowanego przez kilkunastu znanych i cenionych w kraju szefów kuchni, m.in. Angelo Colombo, Daniela Żurkowskiego, Dariusza Barygę czy Marcina Bożka i Tomasza Kujawskiego. – To będzie menu stworzone jak w warszawskich restauracjach. Sześć niewielkich dań, ale pełnych różnych smaków, kolorów, struktur. Robimy to po to, żeby ludzie też otworzyli się na nowe rzeczy i zobaczyli, że w niewielkich restauracjach można zjeść jak w tych w stolicy – dopowiada Ptak.

Pomysły kucharza spotykają się z dużym uznaniem, restauratorzy przychylnie patrzą na jego inicjatywę. – Kiedy Tomek powiedział mi o swoim pomyśle to od razu powiedzieliśmy „Oczywiście”. Razem z szefową wiedziałyśmy, że chcemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. To satysfakcja i wyróżnienie pracować przy takich szefach kuchni, bo to nas także wiele nauczy – mówi managerka restauracji w Górznie, Izabela Łyskawa.

Podczas kolacji nie zabraknie też muzyki, zagra zespół Verba. Szczegóły można znaleźć na Facebooku w wydarzeniu o nazwie „Kolacja charytatywna dla Olka Bzdęgi II Edycja” lub na fanpage’u szefa kuchni Tomasza Ptaka. Odsyłamy także na fejsbukowy profil Olka o nazwie „Oto jest Olo”. Poznacie tam historię chłopca i dowiecie się jak wesprzeć zbiórkę pieniędzy na jego leczenie lub jak przekazać na ten cel 1% podatku.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick