Drogi w stronę natury. Unijne środki dla północnej Wielkopolski

0
"To okno na świat dla całego regionu" - mówią o nowej drodze wojewódzkiej nr 123 mieszkańcy miast i wsi w jej sąsiedztwie. Gruntowna przebudowa drogi wojewódzkiej nr 123 na odcinku Huta Szklana - Przesieki właściwie już się zakończyła. 17-kilometrowy odcinek trasy został ukończony 10 miesięcy przed terminem i czeka już tylko na odbiory techniczne. Prace trwały ponad dwa lata.

Dla rozwoju regionu

– Przed przebudową ta droga była tak wąska, że nie mogły minąć się dwa auta – wspomina pan Jerzy z Kuźnicy Żelichowskiej. Problem mieli też strażacy z tej miejscowości, którzy często wyjeżdżają do wypadków na Drodze Krajowej nr 22. Czas przejazdu zamiast kilku czy kilkunastu minut zajmował im często kilkadziesiąt.

Dzięki unijnemu wsparciu w wysokości ponad 64 mln zł udało się wybudować zupełnie nową trasę. Powstały też zatoki autobusowe, chodniki, pobocza i rowy do których spływa nadmiar deszczówki. Tam gdzie trasa biegnie w pobliżu zabudowań pojawiła się kanalizacja deszczowa.

Bliżej natury

Nowe drogi stanowią często zachętę do odwiedzenia danego regionu. Północna Wielkopolska pod kątem turystyki – i to nie tylko tej zza szyby auta – ma się czym pochwalić. Nieopodal drogi nr 123 jest Drawieński Park Narodowy, a nad okolicznymi rzekami możemy podziwiać unikalne ekosystemy. W niezbyt odległych od nowej trasy lasach żyją: rysie, żubry, rybołowy i orły bieliki. Jest to też kraina wielu jezior zapraszających wręcz na letni wypoczynek.

Szlaki Wielkopolski

Do dyspozycji kierowców w Wielkopolsce jest ponad 28 tysięcy kilometrów dróg. Jedna dziesiąta z nich to drogi wojewódzkie, a na sporej części z nich są prowadzone mniejsze lub większe inwestycje. Nie byłyby one możliwe gdyby nie unijne wsparcie z WRPO 2014+.
Na przestrzeni ostatnich lat przebudowano ponad 130 kilometrów tras. Kilka kilometrów nowej drogi zyskali niedawno mieszkańcy Wyrzyska i okolic. Zakończyła się przebudowa drogi nr 242 na odcinku Osiek nad Notecią – Wyrzysk. Unijne dofinansowanie dla tej inwestycji przekroczyło 20 mln zł. W jej ramach wybudowano nowe skrzyżowania, zjazdy, zatoki postojowe i autobusowe, a także chodniki i ścieżki rowerowe. – Realizacje takich inwestycji to przede wszystkim poprawa jakości życia mieszkańców. Na odcinku ponad czterech kilometrów mamy ścieżkę rowerową, chodnik, zatoki autobusowe i postojowe, bariery ochronne, więc tym samym zwiększyliśmy bezpieczeństwo kierowców, jak i pieszych. Cieszy fakt, że zadania, które realizujemy na drogach w województwie wielkopolskim, współfinansowane są w ramach naszego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, co jest szansą na rozwój całego regionu i lokalnych społeczności. To jest kolejna już inwestycja zakończona w tym roku z sukcesem – przyznaje Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Otwarcie kolejnego odcinka trasy 242 w powiecie pilskim to kontynuacja planu kompleksowej rozbudowy tej drogi. W 2017 r. zakończyły się prace na innym odcinku. W latach 2016-2017, również w ramach WRPO 2014+, rozbudowany został odcinek tej trasy w samym Wyrzysku.

Przegląd inwestycji drogowych w północnej Wielkopolsce prezentujemy w dziesiątym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick