Droga Strzegowa – Gostyczyna oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

4
Fot. powiat-ostrowski.pl
Ponad czterech kilometrów nowej drogi doczekała się gmina Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. Wczoraj uroczyście oddano do użytku odcinek łączący dwie wsie: Strzegową i Gostyczynę. Nowa droga powiatowa zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom i innym użytkownikom, tym bardziej że drogowcy zadbali także o ciąg pieszo-rowerowy.

Droga łącząca dwie wsie w gminie Nowe Skalmierzyce nie była w najlepszym stanie. Porządnego remontu nie było tutaj od lat. – Ta droga była w bardzo złym stanie – na niemal każdym jej odcinku nierówności, co bardzo utrudniało korzystanie z niej – mówi sołtys Strzegowej Renata Nogaj.

Drogą powiatową Strzegowa-Gostyczyna poruszali się nie tylko mieszkańcy wsi, dojeżdżający do pracy czy dowożący dzieci do szkoły. Tędy można też dojechać do drogi wojewódzkiej nr 450 łączącej Grabów i Kalisz. Trasa jest zatem ważnym ciągiem komunikacyjnym. – Tu jest duże natężenie ruchu, więc w pierwszej kolejności braliśmy pod uwagę remont tej drogi – mówi burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Walczak.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy dołożyli się do budowy drogi

Inwestycja była realizowana dwa lata i w dwóch etapach. W pierwszym etapie, który objął odcinek ponad 2 kilometrów, powstała nowa nawierzchnia, odtworzono rowy oraz wybudowano ścieżkę rowerową. Drugi etap realizowany był w tym roku. Dokończono w nim inwestycję, tak że obecnie droga ma w sumie ponad 4 kilometry długości, asfaltową nawierzchnię i na znacznym odcinku – ciąg pieszo-rowerowy.

Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie montaż finansowy. Gmina Nowe Skalmierzyce dała prawie 750 tys. zł, powiat – ponad 1,6 mln zł, a z budżetu państwa pozyskano dofinansowanie w kwocie ponad 2,7 ml zł. W sumie całe, dwuetapowe przedsięwzięcie kosztowało ponad 5,1 mln zł.

Podczas oficjalnego otwarcia drogi obecni na uroczystości samorządowcy podkreślali, że wiele dróg powiatowych zostało w gminie Nowe Skalmierzyce już wyremontowanych, jednak nadal są potrzeby w tym zakresie. W sumie przez teren gminy przebiega ponad 50 kilometrów dróg o randze powiatowej. – W planach mamy jeszcze drogę w Chotowie, a potem w Kościelnej Wsi – powiedział nam starosta Paweł Rajski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. W Kościelnej Wsi? To jakiś idiotyzm. To wieś granicząca z Kaliszem na drodze do Pleszewa, która jest w gminie Gołuchów w powiecie pleszewskim. Co Rajski i powiat ostrowski ma do remontu dróg w innym powiecie?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick