Dożynki gminne na żywo w TV Proart

0
Zwyczaj ten praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie określany był dawniej jako wyżynki, obrzynki lub wieniec. Bo rzeczywiście wieńczy sezon obrzynania kłosów przez ludzi trudniących się uprawą zbóż. Dziś mówimy po prostu „dożynki”, czyli obrzęd, który w sierpniu i do połowy września obchodzony jest na polskich wsiach. W najbliższą niedzielę na gminne dożynki zaprasza gmina Ostrów Wielkopolski i oprócz tradycyjnego świętowania będzie sporo współczesnych atrakcji.

Na polach jeszcze ruch… Ostatnim pracom w tym roku na szczęście sprzyja pogoda. Rolnicy nie narzekają. Dziś, w przeciwieństwie do jeszcze wcześniejszego pokolenia rolników mają maszyny i techniczne udogodnienia przy prowadzeniu rolnych gospodarstw.

To sprawia, że polskie rolnictwo ma się całkiem dobrze. Na terenie gminy Ostrów Wielkopolski rolników nie brakuje – mówi Piotr Kuroszczyk – wójt gminy Ostrów Wielkopolski

A więc jest za co świętować i ma kto świętować koniec żniw. Przygotowania trwają w całej gminie. Kobiety plotą tradycyjne wieńce… Wieniec to prawdziwy majstersztyk i od A do Z dzieło ludzkich rąk. Na dożynkach pojawi się ich kilka i będą rywalizować o miano najpiękniejszego. Z kolei w Gorzycach Wielkich, gdzie gminne dożynki się odbędą, pomagają właściwie wszyscy.

Oprócz – jak co roku – tradycyjnego obrzędu, organizatorzy zapraszają na prawdziwą gamę atrakcji. Hitem ma być darmowy przelot ogromnym balonem, dla każdego, kto dołączy do świętowania w Gorzycach. A muzycznymi gwiazdami wieczoru będzie zespół Żuki oraz gwiazda popu – Rafał Brzozowski.

Dożynki gminne w Gorzycach Wielkich rozpoczną się mszą świętą o 14:00 w miejscowej parafii, a chwilę po 15:00 świętowanie przeniesie się na boisko sportowe. Telewizja Proart przeprowadzi bezpośrednią transmisję na żywo. Pierwsze wejście o godzinie 15:10. Organizatorem imprezy jest gmina Ostrów Wielkopolski.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick