Dowódca powstańców stanął przed urzędem. To nie koniec pomników [ZDJĘCIA]

2
Takiego pomnika w Jarocinie jeszcze nie było. Przed tamtejszym urzędem miejskim stanęła rzeźba majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego - dowódcy jarocińskich powstańców wielkopolskich i VI Okręgu Wojskowego.

Od 2016 roku imię majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego nosi park u zbiegu ulic Śródmiejskiej i Hallera w Jarocinie. To powrót do nazwy sprzed II wojny światowej. W czasach PRL-u nastąpiła denazyfikacja i park przemianowano najpierw na Bohaterów Stalingradu, a później – Park Zwycięstwa. Dopiero niedawno upomniano się o historyczną nazwę i powrócono do niej za sprawą decyzji podjętej przez jarocińskich radnych.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Pomnik na razie stoi przed urzędem miejskim, ale to ma się zmienić jesienią. Dokładnie 15 października. Wtedy zostanie przetransportowany do parku. Obok niego staną kolejne cztery posągi przedstawiające sylwetki powstańców wielkopolskich. To właśnie nimi dowodził major Zbigniew Ostroróg-Gorzeński. Siedziba sztabu dowództwa okręgu wojskowego VI, który obejmował powiaty: jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki, znajdowała się w budynku stojącym nieopodal parku, który nosi ponownie nosi jego imię.

Tereny zielone, o których mowa, przejdą rewitalizację, a finalnym efektem ma być stworzenie miejsca, które na każdym kroku będzie przypominać o Powstaniu Wielkopolskim. Prace mają się zakończyć przed obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu powstania.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick