Doświadczenie zawodowe – gdzie je zdobyć? [artykuł sponsorowany]

0
Stały rozwój gospodarczy oraz ogromna konkurencja na rynku pracy spowodowały, że aby zdobyć upragniony etat, nie wystarczy już sam dyplom studiów lub ukończenie prestiżowych kursów zawodowych. Kluczowe znaczenie dla współczesnych pracodawców mają kompetencje takie jak komunikatywność lub umiejętność zarządzania czasem, ale przede wszystkim staż pracy. Jesteś dopiero w trakcie nauki? Dowiedz się, jak zadbać o swoją przyszłość i już teraz zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe!

Praktyki

Jednym z najlepszych sposobów na wstawienie kilku punktów do rubryki „doświadczenie zawodowe” w CV są praktyki. Choć nie otrzymuje się za nie wynagrodzenia, to korzyści są ogromne. Niestety, większość studentów i uczniów szkół zawodowych podchodzi do nich nie do końca poważnie. Błąd! W trakcie praktyk, nawet tych dwutygodniowych, można zdobyć cenne doświadczenie oraz kontakty zawodowe. Przede wszystkim dowiedzieć się jak na co dzień wygląd praca w wybranym przez siebie zawodzie – to najlepszy sposób na przekonanie się, czy obrana ścieżka nauki jest dobra. Poza tym, w czasie praktyk kształtują się umiejętności cenne dla pracodawców, m.in. umiejętność pracy w grupie, samodzielność, komunikatywność i zdolność do szybkiego adaptowania się w nowych warunkach.

Praca w sezonie

Przerwę pomaturalną oraz nieco dłuższe wakacje studenckie najlepiej wykorzystać nie tylko na odpoczynek, ale również na pierwszą pracę. Gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie studenci i absolwenci szkół średnich? Głównie w lokalach małej gastronomii, sklepach oraz w hotelach i restauracjach. Szukając szansy na zdobycie szlifów zawodowych, warto zwrócić uwagę na miejsce zatrudnienia. W CV najkorzystniej prezentują się międzynarodowe zakłady pracy, np. http://bridgestone-poznan.pl. Wybierając taką firmę, można liczyć na stabilne zatrudnienie, dobre warunki pracy, a także na wiele benefitów, np. pakiety medyczne czy możliwość zdobycia dofinansowania na starty w imprezach sportowych.

Wolontariat

W trakcie nauki dobrze pomyśleć o wolontariacie. Podobnie jak w przypadku praktyk jest on bezpłatny, ale oprócz pomocy potrzebującym, można w trakcie jego trwania wiele się nauczyć. Na jaki wolontariat się zdecydować? Najbardziej wskazany jest ten związany z wybranym zawodem lub kierunkiem studiów. Pracę wolontarystyczną można podjąć w takich miejscach jak stowarzyszenia, fundacje, a także jednostki administracji publicznej, np. urzędy miejskie lub starostwa powiatowe. Młodzi ludzie mogą liczyć także na zainteresowanie związków zawodowych, partii politycznych oraz redakcji prasowych i radiowych, muzeów, klubów sportowych. Jak więc widać, sposobów na zdobycie doświadczenia zawodowego jest całkiem sporo.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick