Dopiewo powiększyło oczyszczalnie ścieków, zmienia się droga 305

1
Droga wojewódzka nr 305 to ważna arteria dla naszego regionu. Położona jest między drogami ekspresowymi – S3 i S5. Dodatkowo łączy ze sobą trzy województwa: wielkopolskie, dolnośląskie i lubuskie. Jednak przez ostatnie lata jej stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

Wszystko to zmieniło się dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Lokalni samorządowcy podkreślają, że gdyby nie Fundusze Europejskie, to trudno byłoby wykonać tę inwestycję. W najlepszym przypadku droga doczekałaby się remontu za 30 lat. Trasa przechodzi przez kilka gmin i dwa powiaty, dlatego jej stan jest kluczowy również dla lokalnego transportu i mieszkańców.

Nowa nawierzchnia, ale również cała infrastruktura sprawiła, że małe miejscowości takie jak Wijewo czy Mochy znów mają przejezdne drogi. Mieszkańcom żyje się lepiej, bo mają ułatwiony wyjazd z posesji czy gospodarstwa rolnego. Zaś w nocy więcej spokoju – bo nowy asfalt jest znacznie cichszy niż ten stary. Małe przedsiębiorstwa również korzystają, bo chętniej tę drogę wybierają kierowcy ciężarówek. Do pełni szczęścia pozostaje jedynie ukończenie ostatniego odcinka drogi: od mostu na Południowym Kanale Obry do miejscowości Solec.

Z kolei gmina Dopiewo koło Poznania marzyła o powiększeniu swojej oczyszczalni ścieków i to marzenie się spełniło. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej więcej mieszkańców będzie mogło korzystać z sieci kanalizacyjnej. To rozwiązanie jest bardziej korzystne dla naszego środowiska. Ścieki zamiast do zamkniętych zbiorników, trafiają do oczyszczalni, gdzie nowoczesny sprzęt dba o to, by toksyny nie zatruły lokalnych wód gruntowych.

To była konieczna inwestycja w gminie Dopiewo, do której rocznie przybywa nawet 1000 nowych mieszkańców. Wszystko ze względu na korzystne położenie gminy w sąsiedztwie Poznania, ale również dróg ekspresowych czy autostrady. Mieszkańcy Poznania coraz częściej wybierają zamiast zgiełku miasta i mieszkania w bloku, ciszę podpoznańskich gmin i życie w małym domu. To cieszy władze lokalne, ale z drugiej strony jest dla nich wyzwaniem, by inwestować we wszelkiego rodzaju infrastrukturę, a w tym przypadku nieocenione jest wsparcie z unijnej dotacji.

Rozpoczęły się konsultacje projektu programu Fundusze Europejskiej dla Wielkopolski na lata 2021-2027. Dokument jest dostępny na stronie wrpo.wielkopolskie.pl. Można do niego zgłaszać uwagi/podpowiedzi w nieprzekraczalnym terminie do 5 listopada br.

Więcej o  trwających konsultacjach, a także o przebudowie drogi wojewódzkiej nr 305 i inwestycji w Dopiewie (a więc projektach unijnych dofinansowanych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020) w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 49).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick