Wichlińscy w Dobrzycy. Dwie wystawy i odnowione piwnice

0
Placówki muzealne bardzo często przez okres wakacyjny także robią sobie urlop od nowości czy organizowania wystaw. W zespole pałacowo-parkowym w Dobrzycy muzeum ma jednak do zaoferowania odwiedzającym dwie wystawy i odnowione muzealne piwnice.

Wichlińscy posiadali naprawdę spory majątek w powiecie wrzesińskim, część rodziny osiadła w okresie zaborów na Kujawach, pod Inowrocławiem. Ich historię poznać można bliżej w dobrzyckim Panteonie.

W Dobrzycy Wichlińscy znaleźli schron w czasie powstania, nieobce było im także zaangażowanie w walki niepodległościowe w Wielkopolsce. Lata powojenne też nie były łaskawe dla rodziny, która była przez wiele lat prześladowana. Na bogatych w informacje i zdjęcia planszach zobaczyć można nie tylko jak wyglądał majątek Wichlińskich czy poznać członków rodu.

Wystawę oglądać można do końca wakacji. Ale jeszcze tylko do końca czerwca w muzeum w pałacu czeka ekspozycja poświęcona postaci Józefa Wybickiego i czasom napoleońskim. Tutaj na własne oczy zobaczyć można napoleońskie stroje wojskowe czy militaria. Większość eksponatów to zbiory z Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nie można w trakcie zwiedzania ominąć takich perełek jak na przykład oryginalny rękopis „Mazurka Dąbrowskiego”, polskiego hymnu.

W muzealnych piwnicach, w których dziś znajduje się kawiarnia, też obejrzeć można niewielką ekspozycję złożoną z fragmentów ruin nieistniejących już na terenie parku budynków czy np. dawnych kominków z pałacowych sal. Cała piwnica świeżo po remoncie skrywa ciekawe historie.

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy czynne jest przez całe wakacje. Kolejnymi projektami, które wdraża dyrekcja placówki to lekcje muzealne czy specjalny program zwiedzania dla osób niepełnosprawnych.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick