Dobrzyca: O dawnych właścicielach majątku w książce

0
Właśnie ukazała się publikacja "Dawni właściciele Dobrzycy na tle swoich czasów" pod patronatem Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. To monografia wieloautorska, stanowiąca pokłosie ubiegłorocznej konferencji naukowej  i zawierająca artykuły zasłużonych badaczy przedmiotu, ukazujące postacie dawnych panów na Dobrzycy na tle czasów, w których żyli i wydarzeń, w których brali udział. 

Całość otwiera artykuł prof. Tomasza Jurka poświęcony nieco tajemniczemu założycielowi Dobrzycy – Tumlinowi oraz początkom lokowanego przezeń w 1440 r. miasteczka.

Kolejne teksty prof. Michała Zwierzykowskiego i jego ucznia Grzegorza Glabisza koncentrują się na postaciach osiemnastowiecznych właścicieli miasteczka i rezydencji – wytrwałemu stronnikowi Stanisława Leszczyńskiego, a następnie oficjałowi gnieźnieńskiemu Aleksandrowi Gorzeńskiemu (1671-1754), jego synowi  oraz dzierżawiącemu od niego włości  Wojciechowi Rydzyńskiemu (1721-1770). Postać następcy gen. Gorzeńskiego, jego siostrzeńca, generała Kazimierza Turno (1778-1817) omawia artykuł badacza generalicji napoleońskiej prof. Jarosława Czubatego, a dzieje rezydencji i jej właścicieli po jego śmierci przedstawia tekst autorstwa prof. Witolda Molika.

Ostatni artykuł – p. Elżbiety Jakimek-Zapart – poświęcony jest natomiast postaci Janiny Czarneckiej (1902-1978) łączniczki Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, sądzonej w procesie jego IV Zarządu i więzionej wiele lat w okresie stalinowskim.

– Chcielibyśmy aby ta publikacja przyczyniła się do upowszechniania historii dobrzyckiej rezydencji, a także umocniła poczucie tożsamości kulturowej wśród mieszkańców wielkopolski i propagowała wiedzę na temat polskiego ziemiaństwa – mówi Kinga Jaroszewska, animator z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Publikacja jest dostępna w kiosku dobrzyckiego Muzeum Ziemiaństwa.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick