Dobrzyca: To były jego czasy. Józef Wybicki bohaterem wystawy

0
Twórca słów polskiego hymnu narodowego, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego, a dziś bohater wystawy w muzeum jednego z niewielkich polskich miasteczek. Józef Wybicki i eksponaty z jego życiem związane można już oglądać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. A jest na co popatrzeć, bo ekspozycja do nudnych z pewnością nie należy.

Wystawa zorganizowana w 220-tą rocznicę powstania słów „Mazurka Dąbrowskiego” to nie tylko obrazy, dokumenty czy eksponaty stricte związane z historią, ale przede wszystkim gratka dla miłośników ciekawych przedmiotów, takich jak stroje czy broń.

Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie” to skrót tego jak powstawał hymn Polski, gdzie szukać inspiracji do jego słów, jak wyglądało codzienne życie Wybickiego, a nawet jego epizod związany z Dobrzycą, w końcu jak ubierali się legioniści i czym walczyli. Wszystko dopełnione płótnami Bacciarellego i Juliusza Kossaka. Epoka napoleońska w pigułce swoją metę ma nie tylko w Dobrzycy. Wystawa wcześniej w formie planszowej była prezentowana m.in. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

Wystawę oglądać można do końca września, ale warto pośpieszyć się i zajrzeć do Muzeum Ziemiaństwa w wolny wiosenny lub letni weekend. Patronat nad wystawą objęły telewizja Proart oraz portal wlkp24.info. W materiale filmowym do odwiedzania ekspozycji zaprasza Stanisław Borowiak, historyk placówki.

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick