DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dlaczego warto zainwestować w szkolenia dla transportu w firmie spedycyjnej?

Branża transportowa ulega ciągłej ewolucji

Jednym z wyzwań, jakie stoi przed branżą transportową w XXI wieku jest zapewnienie zgodności funkcjonowania przedsiębiorstwa z normami prawnymi i przygotowanie kadry do spełniania oczekiwań dynamicznego rozwoju i zaostrzonej konkurencji. Szkolenia to klucz do skuteczniejszego zarządzania zasobami i lepszej organizacji transportu. Pozwalają one także na uniknięcie poważnych błędów ze strony kadry – np. nieprawidłowej obsługi tachografu, czy nieprzygotowanie pojazdu do spełniania norm w danym regionie.

Dlaczego warto postawić na szkolenia?

Najważniejszą wartością szkoleń jest pogłębianie doświadczenia i referencji kadry, która w nich uczestniczy. Szkolenia mają dostarczać „know-how”, praktycznych rozwiązań, czy wiedzy na temat obsługi innowacyjnych narzędzi – np. systemów informatycznych. Szkolenia dedykowane są dla kadry na każdym szczeblu kariery – zarówno dla osób realizujących transport jako kierowcy i spedytorzy, jak i osób decyzyjnych w firmie. W zależności od tego, do kogo kierowane jest szkolenie, zawiera ono oczywiście różną wiedzę. Firmy udzielające szkoleń często zdają sobie sprawę z tego, jakie potrzeby mają i z jakimi problemami zmagają się pracownicy danego szczebla. Współcześnie szkolenia dla transportu dotyczą praktycznie każdego aspektu funkcjonowania firmy. Zarówno w kontekście wymiany wewnątrzkrajowej, jak i międzynarodowej – tam szczególne znaczenie ma znajomość wymagań prawnych względem prawidłowego rozliczania pracy minimalnej, spełniania wymogów co do rygoru pracy, etc. Szkolenia dostarczają odpowiedzi na takie tematy jak m.in. jak uniknąć otrzymania mandatu – oczywiście zgodnie z normami prawnymi, bez szukania żadnych luk, czy jak optymalnie rozliczać czas pracy kierowców?

Szkolenia to także krok w kierunku lepszego postrzegania przez partnerów biznesowych

Jednym z poważniejszych problemów, przed jakim stanęła branża transportowa w XXI wieku, jest pandemia koronawirusa. Ze względu na utrudnioną międzynarodową wymianę handlową i silne obnażenie pewnych problemów, jakie do tej pory dotykały tego sektora, tworzenie firmy, która stanowi stabilny człon łańcucha dostaw, jest istotne jak nigdy wcześniej. Stabilne funkcjonowanie, skuteczna komunikacja, a także optymalizacja kosztów funkcjonowania danego przedsiębiorstwa przestaje być tylko obiektem zainteresowania samej firmy transportowej, a także jej partnerów. Utrzymanie pozycji w tym okresie nie jest proste, jeśli jednak się to uda, otwiera to nowe możliwości współpracy i buduje zaufanie pomiędzy naszym przedsięwzięciem a obsługiwanymi klientami.

Kto powinien zająć się szkoleniem mojej kadry?

W przypadku firm transportowych bezwzględnie warto stawiać na zaufanych partnerów o bogatym doświadczeniu i prezencji na rynku od lat. Szczególnie ważne jest to, by dany podmiot dysponował profesjonalnym zapleczem szkoleniowym i udostępniał skuteczne narzędzia do poszerzania umiejętności kadry w aktualnej sytuacji. Jedną z firm, która realizuje wszechstronne szkolenia i wyróżnia ją znakomity standard współpracy z dużymi i małymi firmami jest OCRK – Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców. Szkolenia prowadzone w ramach OCRK zdecydowanie spełniają potrzeby firm z branży transportowej o różnym poziomie zaawansowania.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz