Dlaczego warto codziennie sprawdzać jakość powietrza w swoim mieście? [artykuł sponsorowany]

0
Już od ładnych kilku lat media nieustannie alarmują nas o złej jakości powietrza w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że nie każdego dnia oddychamy silnie zanieczyszczonym smogiem powietrzem. Jego jakość zmienia się bowiem w zależności od pogody, pór roku, a także innych czynników. Abyśmy mogli uchronić się przed negatywnym wpływem zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm niezbędne jest przede wszystkim regularne kontrolowanie jego stanu. Dlaczego warto codziennie sprawdzać jakość powietrza w swoim mieście i gdzie możemy znaleźć zawsze aktualne dane pomiarowe?

Smog – główny winowajca silnie zanieczyszczonego powietrza w Polsce

O smogu oraz związanych z nim niebezpieczeństwach słyszał już praktycznie każdy. Większość ludzi mylnie sądzi jednak, że o smogu możemy mówić głównie w miesiącach zimowych, kiedy pogoda oraz działalność człowieka szczególnie sprzyjają jego powstawaniu.

I rzeczywiście, w zimie smog obserwujemy bardzo często, zwłaszcza w większych miastach. Jego powstawaniu szczególnie sprzyja bowiem bezwietrzna, wyżowa pogoda, palenie w piecach słabej jakości opałem oraz częstsze korzystanie z własnych środków lokomocji.

Nie możemy jednak powiedzieć, że w lecie w naszym kraju jest nieobecny smog – mapa Airly.eu pokazuje bowiem, że także w ciepłych miesiącach mamy z nim regularnie do czynienia. Smog, który widzimy w lecie ma jednak inny charakter niż smog „zimowy”. W ciepłych miesiącach w Polsce obserwujemy bowiem smog typu Los Angeles, czyli smog fotochemiczny. Jest on jednak równie niebezpieczny, co obecny w naszym kraju w zimie smog londyński.

Smog typu Los Angeles powstaje głównie w dużych miastach, w których panuje spory ruch uliczny. Wysoka temperatura oraz intensywne promienie słoneczne sprawiają bowiem, że obecne w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń przekształcają się w szkodliwy ozon oraz inne drażniące drogi oddechowa substancje chemiczne. Smog fotochemiczny powoduje podrażnienie oczu, problemy z oddychaniem, a także wywiera negatywny wpływ na rośliny. Z tego właśnie powodu każdy z nas powinien kontrolować jakość powietrza w swojej okolicy przez cały rok, nie tylko w zimie.

Smog – mapa Airly.eu pozwala sprawdzić jego poziom

Główny winny zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju pozostaje smog – mapa Airly.eu pozwala sprawdzić jego poziom dla poszczególnych miast oraz regionów w naszym kraju. Wszystko to jest możliwe dzięki sieci czujników zlokalizowanych w praktycznie wszystkich miastach Polski. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej na temat ryzyka, jakie wiąże się z oddychaniem silnie zanieczyszczonym powietrzem, z roku na rok rośnie także liczba sensorów

Dzięki ich obecności obecnie mamy możliwość monitorowania w czasie rzeczywistym stanu powietrza w praktycznie całej Polsce. Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę smog – mapa Airly.eu oraz sprawdzić na mapie aktualne dane pomiarowe dostępne dla naszej okolicy. Użytkownicy smartfonów i tabletów mogą także pobrać bezpłatną aplikację na swoje urządzenia mobilne i dzięki niej być regularnie informowani o zmieniającej się jakości powietrza. Dzięki tej wiedzy możemy tak planować naszą codzienną aktywność, aby smog wywierał jak najmniejszy wpływ na nasze zdrowie.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick