Dlaczego starosta się zaszczepił na koronawirusa? Wyjaśnił to w oświadczeniu

43
Lech Janicki / fot. Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie
Starosta ostrzeszowski Lech Janicki zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. W poniedziałek opublikował oświadczenie, w którym wyjaśnia, dlaczego podjął taką decyzję i jakie przesłanki - jego zdaniem - pozwalały mu ją podjąć.

W Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia zaszczepiono już całą kadrę pielęgniarską i lekarską, którą można było zaszczepić. Taką informację podał w poniedziałek starosta ostrzeszowski Lech Janicki. W piśmie przyznał, że również on otrzymał szczepionkę, choć – jak wiadomo – lekarzem nie jest. Wyjaśnił jednocześnie, dlaczego zdecydował się zaszczepić. Jak twierdzi, rozmawiał z przedstawicielami placówki i powiedziano mu, że “z uwagi na konieczność podania w tym dniu szczepionki do jej wyczerpania, może zostać zaszczepiony”. Decyzję podjął po krótkim namyśle i zgodził się przyjąć dawkę.

“Nie zabiegałem o przeprowadzenie szczepienia mojej osoby uważając, że mój organizm jest stosunkowo odporny na zakażenie. Mimo bardzo wielu kontaktów z osobami, które okazały się później chore sam nie zachorowałem na Covid-19” – napisał w oświadczeniu starosta. Jednocześnie podkreślił, że jednym z powodów, dla których zaszczepił się, jest fakt, że ma częsty kontakt z kadrą medyczną w tym z lekarzami, którzy są członkami jego rodziny. Chciał również w ten sposób włączyć się w promocję szczepień “w szczególności wśród pracowników domów opieki, których jeszcze w dniu poprzednim zachęcałem do poddania się akcji na prośbę dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu” – czytamy dalej.

Starosta powołał się również na zarządzenie p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka w sprawie pełnego wykorzystania szczepionek. W dokumencie można przeczytać, że “do dnia 6 stycznia 2021 roku możliwe będzie, oprócz szczepienia pracowników, także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów Państwa szpitali, którym stan zdrowia na to pozwoli, wykorzystując dawki, które mogłyby się zmarnować”.

Oświadczenie starosty ostrzeszowskiego Lecha Janickiego

W dniu 31 grudnia 2020 roku ok. godz. 12:30 odebrałem telefon z Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia z informacją o zaszczepieniu 100% możliwej do zaszczepienia w tym dniu kadry pielęgniarskiej i lekarskiej. Szczepionkę podano również pozostałym pracownikom OCZ, w tym administracji i obsłudze.

W rozmowie przekazano, że z uwagi na konieczność podania w tym dniu szczepionki do jej wyczerpania, mogę zostać zaszczepiony, a decyzję musze podjąć w ciągu pół godziny.
Po zastanowieniu wyraziłem zgodę.

Przy podejmowaniu decyzji wziąłem pod uwagę następujące przesłanki:

 1. Możliwość zapromowania akcji szczepień, w tym w szczególności wśród pracowników domów opieki, których jeszcze w dniu poprzednim zachęcałem do poddania się akcji na prośbę dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
 2. Liczne kontakty z kadrą medyczną, w tym z lekarzami będącymi członkami mojej rodziny.
 3. Konieczność częstej obecności w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia z racji pełnienia obowiązków Zgromadzenia Wspólników OCZ.

Nie zabiegałem o przeprowadzenie szczepienia mojej osoby uważając, że mój organizm jest stosunkowo odporny na zakażenie. Mimo bardzo wielu kontaktów z osobami, które okazały się później chore sam nie zachorowałem na Covid-19.

Oświadczam, że zgodę na zaszczepienie wyraziłem biorąc pod uwagę przesłanki wskazane mi przez pracownika OCZ, w tym przede wszystkim fakt, że szczepionka musi być wykorzystana i nikomu jej nie odbieram, jak również względy mające na celu spopularyzowanie akcji szczepień w podległych placówkach.

Szczepienie uważam za konieczne a szczepionkę za bezpieczną.

Starosta Ostrzeszowski
/-/ Lech Janicki

Zarządzenie p.o. prezesa NFZ Filipa Nowaka w sprawie pełnego wykorzystania szczepionek

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

43 KOMENTARZE

  • 25

   Oczywiście.
   Nawet jeżeli nie to i tak nie był osobą uprawnioną do szczepienia w tej grupie 0!!!
   Sytuacja jest oczywista. Chyba, że jest dobrem narodowym?!

 1. 57
  2

  Ewidentne nadużycie stanowiska. Miałby trochę honoru złożył by rezygnację ze stołka. Nikt w Ostrzeszowie płakał za nim nie będzie. Raus i tyle

 2. 27
  1

  Panie starosto Janicki
  To oświadczenie uważam na plus
  Ale nasuwa się pytanie dlaczego akurat do pana zadzwoniono a nie do mnie czy do pracownika policji straży albo nauczycieli
  Wniosek proszę sobie samemu wyciągnąć

  • Dlaczego pani protegowana z OCZ nie zaproponowała zaszczepienia członkom rodziny z personelu medycznego, którzy mają przywilej, ale po co, lepiej sprzyjać Staroście a On teraz będzie wciskać kit!!!!! O ZACHĘCANIU do wzięcia szczepionki, a kiedy pozostały personel będzie zaszczepiony, może im dać szansę szczególnie tym co pracują na oddziale Covidowym Paniom Pielęgniarką bo jak wszystkim wiadomo to One są najważniejsze na tych oddziałach wykonują najgorszą robotę, ale zasługi przypisuje się lekarza których można na oddziale spotkać tylko przez krótką chwilę i to wszystko, tym władze się nie zainteresują, a może zainteresował by się Pan Starosta zarobkami doktorków!!! A nie swoim szczepieniem z którego śmiesznie się teraz tłumaczy, leżałam na oddziale, dużo widziałam i słyszałam, – dziękuję Paniom Pielęgniarką za pomoc i opiekę profesjonalną,

  • No właśnie,, protegowana,, przybyła aby pogrążyć Szpital,, doprowadza do upadku, tego Starosta nie widzi, robi co jej się podoba bez porozumienia z Radą Nadzorczą Szpitala ciekawe kiedy się,, obudzicie,, powstało na okoliczność Covida nowe stanowisko pracy, to jakaś parodia, powołana pielęgniarka której zachowanie wcześniej było opisywane w,, mediach,, to totalna porażka brak nadzoru,

 3. 28

  Kłamstwo, – nie zaszczepiono całej kadry, co za bzdury, jak tak można, (brak mądrych chętnych) kłamać?!!!! To niesamowite jak Pan Starosta może przekazywać informacje, w świat!! bez potwierdzenia odnośnie ilości zaszczepionych w szpitalu Ostrzeszowskim powtarzam to brednie!!!!!!!!!

 4. 26
  1

  Proszę następny Celebryta zaszczepiony, Pan Minister rozliczy Starostę i Panią ze szpitala odpowiedzialną za szczepienia, która jest wielce poddaną!!! DLA CZEGO nie zadzwoniła do np, chętnej pielęgniarki żenada??? Będą rozliczeni!!!!!!!!

 5. 11
  23

  Zdumiewa ta nagonka artystów czy polityków, którzy się zaszczepili, zwłaszcza, że wielu z nich jest już w wieku senioraralnym. Mam wrażenie, że w Polsce bardziej ceni się antyszczepionkowców niż tych znanych powszechnie ludzi, którzy pokazali, że nie boją się tej szczepionki i skorzystali z niej, tak aby nic się nie zmarnowało. Teraz to jednak oni, a nie antyszczepionkowcy będą atakowani przez pospolitych hejterów. I oczywiście tych kilkunastu zaszczepionych artystów czy polityków pozwala zapomnieć o ministrze zdrowia, który stal się multimilionerem, instruktorze narciarskim, handlarzu bronią, o nierozliczonych respiratorach za kilkaset milionów złotych, nierozliczonych maseczkach i o tym szmelcu, który przyleciał Antonowem i był triumfalnie witany na lotnisku przez kłamcę Morawieckiego.

 6. 18
  2

  A reszta szaraki muszą czekać i oby po drodze w tym czekaniu na szczepionkę się nie zarazili i przeżyli ,oby doczekać bo inni już zaszczepieni ,ale jak świat światem są równi i ròwniejsi ,są zaszczepieni a drògi czekający na szczepienie z duszą na ramieniu.

 7. 19

  Wicestarosta jarociński z PSL jako społeczny członek rady szpitala w Śremie też zaliczył się do pierwszej tury szczepień … Czy wszyscy chętni medycy już zostali zaszczepieni ??? To jest chore !!!

 8. 18
  1

  Leszek, zjedz snicersa, bo gwiazdorzysz.
  Weź szybko drugą dawkę szczepionki, bo ta Ci trochę zaszkodziła, mijasz się z prawdą jeśli chodzi o ilość szczepień w szpitalu.

  • @…,
   szanowny trzy kropki, to czy się szczepię, czy nie (to moja prywatna sprawa), tutaj żadnego znaczenia nie ma!
   Ktoś ustalił jakieś prawo i sprawiedliwość, ale w tym kraju zawsze musi się znaleźć burak, który łamie te zasady!

   Do przeprowadzania szczepień są WYZNACZONE i odpowiednio PRZESZKOLONE osoby. Zanim otworzą pudełko ze szczepionkami, powinny mieć sporządzoną listę z wymaganą ilością osób, plus kilka w rezerwie, aby otwarte opakowanie zużyć w całości i nie marnować kilku “kropli” szczepionki albo szukać po znajomości kogo jeszcze ukłuć!

 9. 27
  2

  Żenujace tlumaczenie. Skoro OCZ zaszczepiło 100 proc. personelu medycznego, to skąd nadwyżka? Po drugie nawet gdyby tak się stało, to zgodnie z obowiązującym prawem należało zaszczepić kogoś z rodzin personelu medycznego. Sprawą powinien zająć się NFZ.

 10. 27
  1

  Zastanawiające jest, że żaden z nich NIE MA cywilnej ODWAGI powiedzieć prawdy np., że wykorzystał chwilę, stanowisko bo chciał być już zaszczepiony.
  Wszyscy kłamią, a pewnie co niedzielę do kościoła chodzą i myślą, że są nawróceni. Błąd! Wiesz, ze kłamiesz to świafomie grzeszysz inaigrywasz się z Chrystusa. Już nie ma dla takich ofiary za grzech, którą był Pan Jezus. Teraz czakaj sądu Bożego i jego sprawiedliwości. Szatan ręce zaciera po takich.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick