DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dieta zgodna z piramidą żywienia [artykuł sponsorowany]

Polski Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje piramidę osobom, które nie zmagają się z żadnymi dolegliwościami. W przypadku jakichkolwiek schorzeń konieczny może być specjalny sposób odżywiania, który opracować należy w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem.

W najnowszej wersji piramidy żywienia za podstawę zdrowego stylu życia uznaje się regularną aktywność fizyczną. Najważniejszą grupą produktów żywnościowych są warzywa i owoce. Najlepiej jest spożywać je możliwie najmniej przetworzone, bo wówczas zawierają najwięcej takich związków, jak witaminy czy minerały. Na drugiej pozycji znalazły się produkty zbożowe, czyli pieczywo, ryż, kasze, makarony itp. W ich przypadku najkorzystniejszym wyborem są wyroby pełnoziarniste. Kolejną grupę stanowią produkty mleczne, spośród których zaleca się wybierać te o niskiej zawartości tłuszczu. Za jego lepsze źródło uznaje się oleje roślinne, nasiona, orzechy. IŻŻ zaleca ograniczanie spożycia mięsa (zwłaszcza czerwonego), w zamian rekomendując jedzenie ryb. Z diety eliminować trzeba także słodycze oraz sól – potrawy lepiej jest doprawiać cennymi dla zdrowia ziołami. Niezbędnym uzupełnieniem menu jest woda, której należy wypijać przynajmniej 2 litry dziennie.

Skomponowanie wyżej opisanej diety może wydawać się sporym wyzwaniem. W miastach takich jak Warszawa czy Poznań jedzenie według wskazań IŻŻ jest prostsze o tyle, że można korzystać z bogatej oferty gastronomicznej restauracji z tzw. zdrową kuchnią. Z kolei na wsiach i w niewielkich miasteczkach łatwiej pozyskać świeże produkty ze sprawdzonych źródeł. Niewątpliwie zdrowa dieta wymaga od wszystkich nieco czasu i koncentracji uwagi na wyborach żywieniowych. Warto jednak stosować się do zaleceń ujętych w piramidzie żywienia, ponieważ daje to szansę na zachowanie sprawności fizycznej i intelektualnej przez długie lata.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz