DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Czy żona odpowiada za długi męża po jego śmierci?

Drogi dziedziczenia

W przypadku, w którym jeden ze współmałżonków przed śmiercią zaciągnął zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub pożyczki, ich spłata zależna jest od postępowania spadkowego. To kodeks cywilny reguluje sprawy spadkowe i wyróżnia dwie formy dziedziczenia, czyli dziedziczenie testamentowe i dziedziczenie ustawowe.

Jeśli zmarły pozostawia po sobie testament, ma on wówczas pierwszeństwo przed przepisami dziedziczenia ustawowego. Zmarły w testamencie może wykazać swoich spadkobierców, którzy niekoniecznie muszą należeć do najbliższej rodziny. Natomiast dziedziczenie ustawowe, to przejście spadku na najbliższą rodzinę w stałej kolejności, wpierw współmałżonek i dzieci, później dalsi krewni. Dziedziczenie ustawowe występuje, gdy zmarły nie pozostawił testamentu lub ten nie został podważony.

Spadek z długami

Oprócz dóbr w spadku możemy otrzymać również zadłużenie zmarłego. Dzieje się to w przypadku, gdy spadkodawca posiada nieuregulowane zobowiązania finansowe z tytułu kredytów gotówkowych, pożyczek ze złym bikiem, leasingu na samochód, czy choćby zakupów na raty. Nie oznacza to jednak, że spadkobierca musi spłacić nie swój dług. Poniżej przedstawiamy możliwości, jakie posiada spadkobierca:

  • może przyjąć spadek wprost, czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za zadłużenie, inaczej mówiąc przyjmuje wszystko, co otrzymał w tym aktywa i pasywa (długi),
  • może przyjąć spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza ograniczoną odpowiedzialność za zadłużenie – przyjmuje wówczas zadłużenie jedynie do wysokości majątku zmarłego i nie musi spłacać zadłużeń jeśli przewyższały wysokość otrzymanego majątku,
  • może również odrzucić spadek – czyli całkowicie zrezygnować z przyjęcia aktywów i pasywów, dokładniej całkiem zrzeka się przyjęcia spadku.

Ogólnie przyjętą zasadą jest dziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, jeśli jednak chcemy przyjąć spadek wprost lub całkiem go odrzucić, to należy złożyć stosowne oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie rejonowym do 6 miesięcy, licząc od daty, w którym spadkobiorca dowiedział się o spadku.

Czy intercyza chroni nas przed dziedziczeniem długów?

Jeśli nawet małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową na mocy intercyzy, to nie jest zwolniona z odpowiedzialności za długi męża. Intercyza nie ma żadnego wpływu na zasady dziedziczenia ustawowego pomiędzy małżonkami, dlatego dziedziczy się tak, jakby intercyzy nie było. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy musimy spadek przyjąć lub odrzucić, tak samo jak w przypadku, w którym rozdzielność majątkowa nie byłaby podpisana.

Jak sprawdzić czy mąż posiada długi?

Zdarzają się przypadki, że jeden z małżonków zaciągnął zobowiązania finansowe bez uprzedzenia o tym fakcie swojego współmałżonka. Jak zatem dowiedzieć się, czy spadkodawca nie był zadłużony? Jeśli chcielibyśmy sprawdzić rejestr BIK lub BIG to instytucje te najczęściej wymagają oświadczenia o przyjęciu spadku. Dlatego pozostaje nam złożenie w sądzie wniosku o dokonanie spisu inwentarza, którego realizacją zajmuje się komornik.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz