Czempiń z nowoczesnym centrum w starej fabryce tlenu, a grodziski dworzec z nowymi funkcjami

1
Przez dziesięciolecia straszyły swoim wyglądem mieszkańców, by teraz ich do siebie przyciągać. Nie zostały jedynie odbudowane, ale również dostały nowe funkcje, dzięki czemu w przyszłości mają łączyć lokalną społeczność. Tego typu rewitalizacje przeprowadzono w Czempiniu i Grodzisku Wielkopolskim. Pomysły zostały wsparte Funduszami Europejskimi dla Wielkopolski.

Bo rewitalizacja to nie tylko odnowienie jakiegoś budynku. Przykładem może być inwestycja w Czempiniu. Tam przez ostatnie lata w ruinę popadał budynek dawnej Tlenowni. Kiedyś był to zakład pracy, gdzie produkowany był tlen. Dziś jest to Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” i stara fabryka zmieniła się nie do poznania.

Odnowione wnętrza będą miały zupełnie nowe funkcje. Powstało tu swoiste centrum kultury – biblioteka, sala widowiskowa, ale również miejsce na warsztaty kulinarne, kawiarenkę czy klub malucha. Nie zabraknie także przestrzeni na pawilony usługowo-handlowe czy dla działań organizacji pozarządowych. Wszystko to w doskonałej lokalizacji w samym centrum Czempinia pomiędzy dworcem kolejowym a budynkiem Urzędu Gminy. W przyszłości to miejsce ma tętnić życiem.

Podobnie jak dawny dworzec kolejowy w Grodzisku Wielkopolskim. Tam od wielu lat budynek był zaniedbany, ponadto coraz rzadziej kursowały pociągi, mimo modernizacji linii kolejowej do Poznania. Dziś kolejowe życie w Grodzisku zyskało drugą, zupełnie inną szansę.

Nadal z budynku będą korzystać kolejarze, ale to mieszkańcy zaczną decydować o obliczu dworca. Budynek całkowicie wyremontowano. W środku znajduje się jadłodajnia z poczekalnią, gdzie serwowane są kolejowe specjały. Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z usług kosmetyczki, masażu, a wieczorami zatrzymać się na chwilę by posłuchać koncertu. Ponadto w Centrum Ekonomii Społecznej będą odbywać się warsztaty z krawiectwa, malarstwa czy rzeźbiarstwa.

Więcej na temat rewitalizacji dofinansowanej z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 43).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick