Coś wyciekło do Lubieszki? „Dziwna maź przypominająca tłuszcz i krew”. Mieszkańcy mają dość

5
Lubieszka w wigilijne popołudnie / screen z wideo opublikowanego na fanpage'u Stop spalarni odpadów w Golinie
"Dziwna maź przypominająca tłuszcz i krew" - tak nietypową substancję znalezioną na Lubieszce określili mieszkańcy Goliny w powiecie jarocińskim. Dostrzeżono ją w wigilijne popołudnie. Sprawa została zgłoszona policji. Mieszkańcy próbowali skontaktować się tego dnia również z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Bezskutecznie. Jak podkreślają, to nie pierwszy raz, kiedy ich środowisko jest zanieczyszczane.

To nie był spokojny świąteczny weekend dla mieszkańców Goliny. We wtorek zbudziły ich odgłosy nadjeżdżających wozów straży pożarnej. Kilkanaście zastępów zostało wezwanych do pożaru w obrębie hali produkcyjno-magazynowej ubojni w tej miejscowości.

W Wigilię natomiast zaobserwowano nietypową substancję na rzece. „Tuż przed pierwszą gwiazdką i zanieczyszczona Lubieszka w Golinie przy zakładkach przemysłowych. W wodzie dziwna maź przypominająca tłuszcz i krew. Taki widok w dni wolne od pracy w Golinie nikogo już nie dziwi. WIOŚ nie odbiera telefonu. Sprawą zajęła się Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie, za co serdecznie dziękujemy” – czytamy na fanpage’u Stop spalarni odpadów w Golinie.

Nakręcono materiał wideo, na którym widać zanieczyszczony fragment wody płynącej – jak podkreślają mieszkańcy – prosto do zalewu zlokalizowanego między Siedleminem a Roszkowem. „Gmina planuje tereny rekreacyjne nad zalewem w Roszkowie, do którego trafia właśnie ta woda” – poinformowali na tym samym fanpage’u.

Mieszkańcy Sołectwa Golina i Stefanów z wielką determinacją walczą z władzami Jarocina o to, by w ich miejscowości nie powstał kolejny zakład przemysłowy. Jakie mają obawy? Nie chcą jeszcze większego fetoru, ani zanieczyszczenia środowiska. Już skarżą się na uciążliwości odorowe związane z przemysłem, który funkcjonuje na terenie ich miejscowości. Obawiają się dużych ilości pyłów, dioksyn i furanów, które – ich zdaniem – miałyby wydobywać się ze spalarni. Ich niepokój wzbudza również to, jaki przemysł może ściągnąć do Goliny po tym, jak powstałaby tam właśnie spalarnia odpadów.

Poranny pożar przelał czarę goryczy. Mieszkańcy są oburzeni. „Kolejny w tym roku pożar w zakładach przemysłowych zlokalizowanych w centrum Goliny” – alarmują. Administratorzy fanpage’a Stop spalarni odpadów w Golinie napisali post kilka godzin po pożarze. Czytamy w nim: Dym leciał w kierunku wsi, oczywiście w takim przypadku nikt skutków awarii nie monitoruje. Nikt nie bada, jak taka sytuacja wpływa na lokalne środowisko. Tuż obok naszych domów burmistrz zaplanował tereny, na których dopuszcza się lokalizację zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Nagłośniliśmy sprawę i na szczęście udało się nam wywalczyć, aby taki zapis zniknął z miejscowego planu”.

Po raz kolejny przypomnieli we wpisie, że „przemysł nie powinien być lokalizowany blisko domów”. W takim sąsiedztwie planowana jest budowa spalarni odpadów. „Nie mówimy tu o pojedynczych zabudowaniach, ale o całym osiedlu. Jak to może się kończyć po kilkunastu latach? Najlepsze przykłady tego widzimy w ostatnich dniach. Od lat walczymy z tymi przypadkami, nikt nas nie słyszy, za to planuje się kolejne uciążliwości. Poświęcili Golinę?” – pytają mieszkańcy.

Na razie nie wiadomo, co to za substancja, która znalazła się w Lubieszce 24 grudnia. Nieznane jest też źródło jej pochodzenia.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Serio ? A Golinie nie kanalizacji ? Po co wylewać szambo do rzeki , jak i tak płacimy w rachunku za wodę za jej odbiór. Ktoś tu kogoś kryje ? I zwala na rolników 🙁

  2. mieszkańcy Goliny mają dość syfu jaki im się funduje. Smród, zanieczyszczanie Lubieszki, teraz jeszcze spalarnia śmieci. Burmistrz Jarocina ma tam ponad 50 hektarów terenów inwestycyjnych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick