Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Choć terminem „złom” określa się wszelkie metalowe odpady, które mogą zostać wykorzystane ponownie w procesie recyklingu, nie każdy zdaje sobie sprawę, że kategoria ta dzieli się na liczne klasy i gatunki. Wyróżniamy bardzo wiele rodzajów surowca – niektóre z nich są bardziej pożądane przez gospodarkę i przemysł, inne nie cieszą się tak wielkim popytem. Ma to swoje odzwierciedlenie także w cenach. Osób odwiedzających skup metali w Poznaniu lub dowolnym, innym mieście w Polsce, nie powinno dziwić, że najpopularniejszy złom stalowy i żeliwny jest jednocześnie najtańszy. Metale kolorowe, takie jak aluminium, miedź czy cyna, zwykle można sprzedać z dużo większym zyskiem, a najdrożej skupuje się surowce szlachetne: złoto, srebro czy platynę.
Choć stawki w poszczególnych punkach odbioru metalowych odpadów mogą znacznie różnić się od siebie, to praktycznie każdy skup złomu przy ustalaniu cennika kieruje się podobnymi kryteriami. Warto w tym miejscu dodać, że ceny surowców podlegają niezwykle częstym wahaniom i uzależnione są zarówno od lokalnych, jak i globalnych trendów. Wytrawni zbieracze doskonale wiedzą, że sytuacja na rynku surowców potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Jeśli więc celujesz w jak największy zysk, uważnie obserwuj ceny i odwiedzaj skup w momentach, gdy stawki idą w górę.
Najważniejsze czynniki, które decydują o tym, „po ile” skupy odbierają metalowe odpady, to m.in.:
dostępność danego metalu oraz aktualne zapotrzebowanie,
trendy panujące w światowej gospodarce,
różnice pomiędzy sprzedażą hurtową a detaliczną,
Rynkowa wartość surowca stanowi wypadkową popytu oraz podaży – jeśli metalu na rynku jest mniej, przy jednoczesnym, zwiększonym zapotrzebowaniu, sprzedawcy mogą liczyć na wyższe ceny złomu. Niestety, działa to również w odwrotnym kierunku i dlatego stal, którą najłatwiej znaleźć na strychu lub w piwnicy, kosztuje najmniej.
Nawet niewielki lokalny skup złomu nie może funkcjonować w oderwaniu od globalnych trendów na rynku surowców. Jeśli na światowych giełdach ceny poszczególnych metali rosną, warto przygotować się także na podwyżki na okolicznych złomowiskach. Przykładem tego zjawiska był okres pandemii, gdy przez zaburzenie łańcuchów dostaw ceny surowców w punktach odbioru poszybowały w górę.
Tradycyjnie cena złomu zależy również od ilości surowca, jaką chcesz sprzedać. Po tym względem nieco korzystniejsza okazuje się sprzedaż odpadów metalowych w ilościach hurtowych. Firmy, ale także sprzedawcy indywidualni, oddający jednorazowo np. kilkaset kilogramów surowca, mogą wynegocjować lepsze stawki niż osoby, które chcą pozbyć się niewielkich ilości metalu.
Ostatnim istotnym aspektem kształtowania się cen złomu w skupach jest lokalizacja. Statystycznie, złomowiska położone we wschodniej części kraju płacą za surowiec nieco mniej niż firmy w centralnej Polsce, natomiast najwięcej za odkup oferują przedsiębiorstwa działające blisko zachodniej granicy.
Ważna jest również wielkość miejscowości – punkt w małym miasteczku z reguły nie zaoferuje tak wysokich stawek, jak skup złomu w Poznaniu czy Warszawie, gdzie konkurencja jest znacznie wyższa.
Chcesz pozbyć się zalegającej stali lub metali kolorowych, a także kabli czy innych surowców wtórnych? Możesz odwiedzić skup złomu w Poznaniu, przy ulicy Krańcowej 9 lub zamówić wywóz prosto z Twojej posesji. Skup ten obsługuje firmy oraz Klientów indywidualnych, oferując legalny i profesjonalnie zorganizowany odbiór odpadów metalowych. Jeśli zamieszkujesz Poznań lub okolice i poszukujesz firmy, która zaoferuje godziwe warunki, przy okazji pomagając Ci pozbyć się zalegającego złomu, to niewątpliwie strzał w dziesiątkę!
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz