Chris Niedenthal przyjedzie w czwartek do Ostrowa

1
Finisaż wystawy Chrisa Niedenthala "Sportografia" oraz spotkanie z legendarnym fotografem odbędzie się w czwartek 13 grudnia w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury.

Jego wystawę można oglądać w Ostrowskim Centrum Kultury od 19 listopada, ale prawdziwą wisienką na torcie będzie spotkanie z nim, zaplanowane na 13 grudnia. O kim mowa? O Chrisie Niedenthalu – legendarnym fotografie współpracującym w przeszłości m.in. z magazynami: „Time”, „Newsweek” i „Der Spiegel”. W 1986 roku został laureatem World Press Photo. Przez wielu znany jest m.in. z licznych wystaw obrazujących życie Polaków w PRL-u.

W OCK-u dostępna jest jego sportowa wystawa. Dość wyjątkowa, bo fotograf ze sportem nie ma wiele wspólnego. „Większość moich znajomych wie, że nie interesuję się sportem. W szkole owszem, udawałem, że gram w piłkę nożną, bo sport był obligatoryjny. Udało mi się nawet złamać koledze nogę podczas meczu. Co ciekawe, on biegł za mną, więc to, że udało mi się złamać mu nogę, to nie lada wyczyn! Tak więc pomysł, bym pokazał swoje fotografie związane ze sportem wydawał mi się mocno kuriozalny. Ale jednak przeglądając swoje spore archiwum, okazało się, że dosyć często miałem na zdjęciach coś, co można by podciągnąć pod szeroko pojęte pojęcie sportu. W latach 70. po sukcesach naszych piłkarzy, postanowiłem paru z nich sfotografować w sytuacjach bardziej prywatnych aniżeli sportowych. I proszę bardzo: młody bramkarz Jan Tomaszewski w kolejce w siermiężnym sklepie spożywczym albo w swoim nowym, właśnie remontowanym mieszkaniu” – mówi Chris cytowany przez stronę Ostrowskiego Centrum Kultury.

W jego zbiorach znalazły się też migawki z Moskwy w 1984 r., kiedy Związek Radziecki zbojkotował igrzyska olimpijskie. Nie brakuje fotografii z meczów Legii Warszawa z Dynamem Tbilisi czy Polski ze ZSRR. „Naszą aktorkę Dorotę Stalińską w latach 80. sfotografowałem w czasie ćwiczeń w domu” – wspomina Niedenthal.

W czwartek 13 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się finisaż wystawy w Galerii PIK OCK, a następnie spotkanie ze słynnym fotografem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick