Całkowita spłata nastąpi za … 44 lata

0
Powiat pleszewski wciąż stara się zmniejszyć swój dług, który na początku kadencji wynosił 47 milionów złotych. Do tej pory udało się spłacić ponad 3 miliony złotych. Zakładając, że roczne zadłużenie będzie się zmniejszało o milion złotych- całkowita spłata nastąpi za ... 44 lata.

Spłacanie zadłużenia, które ma powiat pleszewski idzie na razie mozolnie. Kwota jest ogromna, a perspektywa jej całkowitej spłaty bardzo odległa. Jednak zarząd powiatu nie ukrywa, że i tak sporo w tej materii udało się osiągnąć.

Instytucje podlegające pod powiat nie są zbyt dochodowe. Największy dochód generuje wydział komunikacyjny. 3 lata temu moment zmiany władz w starostwie spowodował wprowadzenie restrykcyjnych oszczędności. Na pierwszy ogień poszli pracownicy wyższego szczebla, którym zmniejszono pensje. Nie brano też żadnych nowych kredytów na rozwój.

Budżet powiatu pleszewskiego to 85 milionów złotych. Powiat nadal zaciska pasa, ale i też optymistycznie patrzy w przyszłość. Gdyby powiat spłacał swój dług co roku po milionie- wówczas czyste konto miałby dopiero w 2061 roku. Jednak założenie od początku było takie, że kłopot ma zniknąć w roku 2032.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick