Była ruina, są mieszkania. Oto pierwsze lokale dla seniorów

8
Pierwsze w Ostrowie Wielkopolskim mieszkania dla seniorów zostały oddane do użytku. Przy ulicy Wiosny Ludów 29 powstało 14 lokali z udogodnieniami dla osób powyżej 60. roku życia lub osób z niepełnosprawnościami. Samorząd Ostrowa zainwestował w kamienicę ponad 2 miliony złotych, z czego 700 tysięcy to dofinansowanie zewnętrzne.

Tak wyglądała kamienica przy Wiosny Ludów 29 kilka miesięcy temu [zdjęcia poniżej]. Wydawało się, że opuszczona nieruchomość nadaje się już tylko do rozbiórki. Wtedy samorząd Ostrowa Wielkopolskiego postanowił budynek ratować, nadając mu nową funkcję. – Od początku wiedziałam, że jest potrzeba utworzenia mieszkań dla seniorów czy osób starszych i zarazem niepełnosprawnych, oni często są tzw. “więźniami 4. piętra”. Nie chcemy ich wyrzucać w trudno dostępne miejsca, dlatego lokalizacja kamienicy w centrum miasta, blisko kościoła, apteki, sklepów czy rynku wydała się idealna – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Czternaście lokali, które dzisiaj w końcu oddano do użytku przeznaczonych jest dla seniorów lub osób niepełnosprawnych. Zamieszkają tu między innymi Magdalena i Krzysztof Szczepańscy, przeniosą się tu z zamieszkiwanego wcześniej poddasza. Dla pani Magdy, która jest po urazie kręgosłupa najważniejsza jest winda, którą w tym budynku będzie miała do dyspozycji. – Otrzymanie mieszkania to była niespodzianka. Wnioskowaliśmy o lepszy lokal już właściwie od czterech lat. Dowiedzieliśmy się, że tu zamieszkamy pod koniec roku – mówi Magdalena Szczepańska.

Nadal jest potrzeba budowy kolejnych mieszkań dla seniorów. Ci, którzy dostali w przydziale nowe lokale zamieszkiwali wcześniej mieszkania będące zasobami miasta, stąd warunki takie jak opłaty – nie zmienią się. Lokale dotychczas przez nich zamieszkiwane, które opuszczą zostaną przeznaczone prawdopodobnie na mieszkania socjalne.

Inwestycja w kamienicę przy ul. Wiosny Ludów 29 wyniosła ponad 2 miliony złotych, w tym 700 tysięcy to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. W przyszłości zmieni się także otoczenie kamienicy. W ramach rewitalizacji miasta zaplanowanej na bieżący rok zostanie zmodernizowana m.in. właśnie ulica Wiosny Ludów. Na rewitalizację centrum samorząd także pozyskał blisko dziewięciomilionowe dofinansowanie zewnętrze.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. 9
    11

    Ostrów – miasto seniorów. Nie wnikając w szczegóły czy takie wydatki są potrzebne czy nie, trzeba stwierdzić, że Ostrów umiera. Zero pomysłów na rozwój miasta, zero pomysłów na przyciągnięcie do Ostrowa młodych ludzi. Kobieta ,,charyzmatyczna” cały czas udowadnia, że nie nadaje się na prezydenta miasta. Co najwyżej powinna być kierownikiem wydziału Urzędu Miasta ds. seniorów. Tylko do tego się nadaje…

  2. Proszę o informację w ramach interwencji dziennikarskiej , czy prawdą jest, że radczynie prawne zatrudnione w urzędzie miejskim w tej właśnie kamienicy mają swoje kancelarie prawne na parterze ( swoja droga na parterze mieszkania dla seniorów z niepełnosprawnością byłyby bardzo wskazane). Czy obie panie skorzystały z remontu, czy za remont zapłaciły? Czy prawdą jest, że remont był wyjątkowo kosztowny ze względu na konieczność osuszania kamienicy a kancelarie obu pań były zalewane? Dlaczego wybrano właśnie tę kamienicę a nie inną?Czy nie należało wypowiedzieć umowę najmu obu paniom przed podjęciem remontu , żeby nie można było powiedzieć, że za nasze pieniądze wyremontowano prywatne kancelarie prawne? Liczę na dociekliwość dziennikarską dziennikarzy Proartu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick