Budżet skupiony na inwestycjach. Ile pieniędzy ma Ostrzeszów na ten rok?

0
Budżet Miasta i Gminy Ostrzeszów nazywany jest "rekordowym". Z kolei powiat ostrzeszowski ocenia swoje plany finansowe, jako "rozsądny na trudne czasy". Oba budżety skupiają się na inwestycjach tych drogowych i nie tylko.

Dochody Miasta i Gminy Ostrzeszów na rok 2023 mają osiągnąć poziom ponad 129 milionów złotych. Z kolei wydatki zaplanowano na kwotę ponad 136 milionów złotych – ponad 30 milionów z tej kwoty zostaną przeznaczone na realizację inwestycji. – Dla porównania rekordowy budżet inwestycyjny wynosił do tej pory 22 miliony, a znaczna część z tego była kredytowana w poprzedniej kadencji. Teraz, nie dość, że inwestujemy 30 milionów to jeszcze zmniejszamy zadłużenie Miasta i Gminy Ostrzeszów – mówił Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa.

Wśród inwestycji, które są zaplanowane na 2023 rok znalazła się m.in. modernizacja Parku Miejskiego, budowa skateparku, inwestycje przegłosowane w ramach budżetu obywatelskiego oraz prace drogowe. – To jest przebudowa ulicy Wiejskiej, Bukowej oraz ulic w centrum miasta. To są trzy duże tematy, które zostaną w tym roku zrealizowane – wymieniał Marcin Łuczak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrzeszowa.

CZYTAJ TAKŻE: Ostrzeszowski Budżet Obywatelski rozstrzygnięty. Sprawdź, na co zagłosowali mieszkańcy!

Z kolei władze powiatu ostrzeszowskiego uchwaliły budżet – jak mówią – rozsądny na trudne czasy, by sprawnie realizować nałożone zadania. Planowane dochody ukształtowały się na poziomie blisko 115 milionów. Wydatki to z kolei kwota ponad 117 milionów złotych. Jednocześnie władze powiatu jasno deklarują, że na realizację zaplanowanych inwestycji będą starać się pozyskać środki z budżetu Unii Europejskiej, a także innych źródeł zewnętrznych. – Takim flagowym projektem będą prace związane z remontem dróg. Przeznaczymy na nie ponad 23 miliony złotych, a bardzo duża część tej kwoty pochodzi z dofinansowania w ramach Polskiego Ładu. Mamy zamiar także rozpocząć prace w Domach Pomocy Społecznej – mówił Tomasz Maciejewski, przewodniczący rady powiatu ostrzeszowskiego.

Powiat będzie musiał w tym roku dołożyć także sporo do oświaty, a związane to jest m.in. z wynagrodzeniami oraz wysokimi cenami za energię elektryczną. – Na razie nie mamy dokładnych kwot, bo to będzie wyjaśniać się w ciągu roku i od tego, jaka subwencja do nas dotrze. Przewidujemy, że w tym roku przeznaczymy na oświatę około 4 miliony złotych – dodał Maciejewski.

O ile samorządowcy nie mieli większych problemów z dopięciem budżetu na rok bieżący, tak z trwogą patrzą na rok 2024. Wtedy problemów finansowych może być o wiele więcej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick