W poprzednich latach było ich nawet 180. W tym roku zalewie 117. Mowa o uczniach, którzy rozpoczęli właśnie naukę zawodu w szkołach branżowych (wcześniej szkoła zawodowa) w powiecie jarocińskim. - Brakuje murarzy, hydraulików, ślusarzy i lakierników – wylicza Jacek Dutkiewicz; Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.
W siedzibie Cechu rzemiosł Różnych przy ul. Wrocławskiej w Jarocinie odbyło się uroczyste podpisanie umów o pracę przez pracowników młodocianych – będących uczniami ZSP nr 2. tym samym młodzi adepci w ten sposób zainaugurowali swoją praktyczną naukę zawodu.
Jednak jak się okazuje chętnych do nauki zawodu z roku na rok jest coraz mniej. Brakuje takich, którzy w przyszłości chcieliby zostać lakiernikami samochodowymi, czy murarzami. Na spadek ilości zainteresowanych mogła wpłynąć także reforma edukacyjna, która przemianowała szkoły zawodowe na branżowe.
Powiem tak: dziś mając pojęcie o robocie to liczą się znajomości żeby gdzieś się dostać a nie żadna Szkoła. A co do szkoły to jakiś tam ułamek osób jest co po Szkole będzie bez załatwiania pracował w wyuczonym zawodzie, ale jest jeden problem: chodzi o Pracodawców: W Polsce każdy Pracodawca daje najniższą krajową a ja się pytam dlaczego?? to że w Polsce najniższa krajowa jest tyle i tyle Zł… to nie oznacza że pracodawcy mają tyle każdemu płacić przyjmując do Pracy. Dajcie mowo przyjętym na dzień dobry około 3,500zł a starym Pracownikom co wszędzie umieją robić co wszędzie sobie poradzą 5,000zł i każdy będzie zmotywowany i nie będą uciekać z pracy itp… będą zmotywowani a większość aby patrzy odbębnić 8h i strzałka
Nikt Ci nie broni założyć własną firmę i tyle właśnie płacić. Jak już to zrobisz to daj mi znać. Chętnie przyjdę pracować do Ciebie za 3,5k na początek.
Gez jak będziesz dobrym robolem to dostaniesz więcej