Brajer otworzył galerię “Pod Sceną”. To pierwsza taka w mieście

0
Pod sceną, gdzie lata temu bawili się młodzi raszkowianie, później spotykał się Bractwo Kurkowe i ostatecznie od kilku lat zalegały niepotrzebne rzeczy z ośrodka kultury, znalazło się w końcu miejsce na sztukę. Dziś otwarto pierwszą w Raszkowie (pow. ostrowski) galerię sztuki.

Galeria sztuki “Pod Sceną” zrodziła się z kilku powodów. Jednym z nich są oczywiście potrzeby lokalowe Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie, gdzie galeria ma swoją siedzibę. – Chcemy poszerzać działalność ośrodka kultury, mamy zdolną utalentowaną młodzież i prawdę powiedziawszy nie mieliśmy już gdzie prezentować ich twórczości – mówi Katarzyna Pawłowska, dyrektor MGOK w Raszkowie. Druga kwestia to oczywiście same walory kulturalne i poszerzenie właśnie tej oferty. – Mamy na terenie gminy zdolne osoby, nawet takie, które zaistniały w świecie. Na przykład Stanisław Brajer ze Skrzebowej i to właśnie jego obrazy wybraliśmy na inaugurację miejsca, które poszerzy ofertę kulturalną gminy – uzasadnia burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak.

Rzeczywiście prace Stanisława Brajera, które autor sam nazywa “barwnymi słowami” prezentują się w galerii imponująco i jakość jego malarstwa sprawia, że miejsce przypomina światowej klasy atelier. Nowoczesny design, ciepłe barwy i przytulność miejsca zupełnie odbiegają od charakteru MGOK-u, ale tym samym jest to duża nowość i prawdopodobnie zaskoczenie dla mieszkańców okolicy. Dziś podczas otwarcia galerii Brajer powiedział: – To jest takie miejsce [Raszków – przyp.red.], w które powinienem wbić pal głęboko w ziemię i tak się stało w momencie, gdy przekazałem do galerii swoje obrazy. Artysta, który w swoim dorobku ma ponad 3 tysiące dzieł dodał, że raszkowska galeria może obudzić w wielu osobach miłość do sztuki, ale jednocześnie nie należy się zniechęcać, jeśli przyjdzie ona po długim czasie. Dlatego twierdzi, że to miejsce, które teraz mieszkańcy gminy Raszków mają na tzw. wyciągnięcie ręki – warto odwiedzać często.

Prace w piwnicy MGOK-u zaczęły się już w kwietniu. Została wymieniona cała instalacja elektryczna, część piwniczna centralnego ogrzewania oraz wykonano brakujący kanał wentylacyjny. Wyrównano ściany, na części których odtworzono istniejący wcześniej motyw cegły. Zamontowano nowe oświetlenie oraz zainstalowano klimatyzację. We wnękach jednej ze ścian zostały wklejone lustra, które optycznie powiększają niedużą powierzchnię. Zakupiony i zamontowany zostanie jeszcze system zawieszeń do obrazów, rzutnik i projektor. Tak doposażona sala oprócz funkcji galerii sztuki będzie mogła pełnić rolę sali konferencyjno-szkoleniowej.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick