Kle kle boćku! Bocian Biały ma dziś swoje święto

0
Dziś świętują.... bociany. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bociana Białego. Co tydzień w programie „Raport z bocianich gniazd” podglądamy codzienne życie klekotów z Lewkowa, Raszkowa i Przygodzic. Dziś pytamy o to, dlaczego bociany wracają na wiosnę do Polski i w jaki sposób klekoty zaistniały w polskiej literaturze.

– Bociana, który przynosi wiosnę mamy w „Panu Tadeuszu”. Pojawia się też w „Chłopach” Reymonta jako ten, który żegna szary, smutny okres – mówi dr Justyna Żulicka, polonista i językoznawca.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Klekoty są nieodłącznym elementem polskiej literatury. Chyba nikt nie wyobraża sobie wsi bez bocianiego gniazda i samych bocianów oznajmiających swoim klekotem nadejście poranka. Bocian to ptak wędrowny. – Wylatuje w ciepłe kraje ponieważ tam panują sprzyjające mu warunki. Dochodzi również do zmiany upierzenia tego ptaka, a w naszym klimacie nie byłoby to możliwe – tłumaczy Katarzyna Lisiak, biolog.

Czego życzyć klekotom w Dniu Bociana Białego? Urodzaju żab, larw i małych gryzoni na łąkach, dorodnych piskląt i szczęśliwych, corocznych powrotów do polskich gniazd.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick